NASA ZRUŠILA VÝVOJ MINIATURNÍHO VOZÍTKA PRO SPOLEČNOU JAPONSKO-AMERICKOU VÝPRAVU K ASTEROIDŮM

 


NASA zrušila práce na vývoji miniaturního vozítka, které mělo být součástí amerického podílu v japonské výpravě k asteroidům. Hlavním důvodem jsou vzrůstající náklady.

Dr. Jay Bergstralh, ředitel projektu výzkumu sluneční soustavy, přikázal laboratoři tryskových pohonů (JPL) v Pasadeně zastavit práce na MUSES-CN mikrovozítku a prostředky, materiál a výsledky z tohoto výzkumu dát k dispozici jiným projektům.

"Rozhodnutí zrušit projekt MUSES-CN bylo těžké, znamená to jistou ztrátu" dodal k tomu Dr. Bergstralh. "Ale nakonec to stejně bylo jediné možné řešení".

Bergstralh sdělil NASA, že bude s Japonským Institutem pro Vesmírný a Astronautický Výzkum jednat o alternativní spolupráci na výpravě Mu Space Engineering Spacecraft-C (MUSES-C), která by se měla po odebrání vzorků na asteroidech vrátit zpět. Tato výprava měla odstartovat v roce 2002.

Náklady na vývoj mikrovozítka MUSES-CN byly původně odhadovány na 21 milionů dolarů, ale brzy začaly značně narůstat. Vozítko mělo být opravdu miniaturní, svou velikostí se mělo vejít do dlaně a jeho hmotnost měla být kolem 1kg. Za pomocí VIS a IR kamer mělo zkoumat povrch asteroidů a jiných objektů, např. komet, měsíců a planet.

Více informací o projektu MUSES-C naleznete na http://www.jpl.nasa.gov/facts/muses.pdf.


(podle informací NASA přeložil PZ)