ASTRONOMOVÉ NALÉZAJÍ NOVÉ MENŠÍ PLANETY U VZDÁLENÝCH HVĚZD

WASHINGTON (AP) -- Při objevování Zemí obíhajících u jiných Sluncí astronomové učinili další krok. Nalezli dva objekty s nepatrně menší hmotností než Saturn obíhající kolem vzdálených hvězd.

Tým astronomů (lovců planet) oznámil, že nalezl důkaz o nejmenších planetách objevených na oběžné dráze kolem hvězd jiných než naše Slunce. Obě planety jsou co do hmotnosti menší než Saturn. Asi 30 objektů planetárních velikostí bylo nalezeno obíhajících kolem jiných hvězd, ale všechny byly velikostí srovnatelné s Jupiterem, nebo větší. Nově objevené planety mají asi třetinovou velikost ve srovnání s Jupiterem.

Geoff Marcy z University of California, Berkeley řekl, že pátrat po planetách obíhajících kolem vzdálených hvězd je "jako dívat se na pobřeží ze vzdálenosti". "Předtím jsme viděli velké balvany, které byly velikosti Jupiteru nebo větší," dodává Marcy. "Nyní však vidíme útvary velikosti Saturnu nebo menší." Vidět objekty velikosti Země, řekl Marcy, to by bylo obdobné, jako kdybychom viděli kamení z větší vzdálenosti na pláži, to astronomové zatím nejsou schopni.

Objev planet velikosti Saturnu podporuje teorii, že kolem vzdálených hvězd jsou i menší planety, které zde mohou vytvářet "sluneční soustavu". Toto poznání přispívá teorii, že nejvíce planet je relativně menších jako je Země, Mars nebo Venuše. Tento trend se začíná objevovat v datech astronomů, jak poznamenává NASA.

Narcy a jeho kolegové Paul Butler a Steve Vogt používají pro své objevy Keckův dalekohled na Havaji. Nalezli planetu s 80 procenty hmotnosti Saturnu, která obíhá kolem hvězdy zvané HD 46375, vzdálené asi 109 světelných let od Země. Planeta se 70 procenty hmotnosti Saturnu byla nalezena kolem hvězdy 79 Ceti, která je 117 světelných let od nás v souhvězdí Velryby.
Obě dvě planety jsou blízko svých hvězd, tudíž mají krátké oběžné dráhy. Planeta u hvězdy HD46375, je planetou, která má periodu 3 dny , zatímco planeta u 79 Ceti má periodu 75 dní. Obě jsou plynné planety, podobné jako Saturn, Jupiter. Obíhající planety způsobují to, že se hvězdy "houpou" velmi nepatrně. Měřením mohou astronomové objevit toto "houpání" a tím i objevit přítomnost a velikost planety. Narcy a jeho tým použili tuto techniku ke katalogizaci 21 extrasolárních planet. Skupina prohlíží asi 1000 hvězd ve vzdálenosti do 300 světelných let k nalezení důkazu o existenci planet. Jiné skupiny pozorovatelů také hledají a nalezli 10 extrasolárních planet. Světelný rok je vzdálenost, kterou světlo urazí za jeden rok.

 (podle agentury AP z 29.3.2000 připravil PH)