JAPONSKO ZMRAZILO PLÁNOVANÝ RAKETOPLÁN BEZ POSÁDKY

           

TOKYO (AP) - Japonsko uvedlo, že plánuje vývoj raketoplánu bez posádky, který by snad měl být vypuštěn v roce 2004. Vývoj raketoplánu je ale nyní již čtyři roky pozadu a proto bude prozatím vývoj „zmrazen“. Uvedl to Mitsuyuki Ueda z Aeronautics and Space Development Division of the Science and Technology Agency.

            Ueda dále uvedl, že „zmrazení“ je výsledkem otázek nad jeho vypuštěním vzhledem ke skluzu vývoje. Poradci projektu navrhli, že je lepší opětovné použití tryskového letadla k vynešení raketoplánu ze země než z odpalovací rampy.

            Podle původního plánu měl být 20 tunový raketoplán označený „Hope-X“ vypuštěn Japonci pomocí nově vyvinuté rakety H-2. Japonský kosmický program je sužován technickými změnami a finančními problémy. V listopadu 1999 byla H-2 zničena za letu, protože obsluha dostala strach ze změny směru letu rakety.

            Raketoplán je navržen pro vědecké experimenty a převoz placeného nákladu do 3 tun a je vlastně napodobeninou amerického raketoplánu. Ueda uvedl, že Japonsko utratilo do dnešní doby za projekt 238 miliónů dolarů.

(podle CNN 0208b z 2.8. 2000 připravil PH)