RUSKO ZVAŽUJE MOŽNOST NAVEDENÍ STANICE MIR DO VODY


 

MOSKVA, Rusko (Reuters) -- Experti doporučují, aby Rusko udělalo opatření, které by rozhodlo, že stárnoucí Mir bude naveden do Tichého oceánu. Zástupce ministerského předsedy Ilja Klebanov řekl, že Mir přežil svoji vědeckou úspěšnost, oproti $60 miliardám mezinárodní stanice ISS, která se neustále staví. Mir sloužil tři roky jako testovací stanice i pro novou stanici ISS. Musí tedy padnout rozhodnutí kdy a jak bude Mir umístěn v Tichém oceánu na bezpečném místě.

Kosmická stanice Mir sloužila na oběžné dráze 14 let, tedy téměř třikrát přežila svoji plánovanou životnost. Její osud je teď opět nejistý, vzhledem k náročnému udržování na oběžné dráze. Kosmická loď musí být v říjnu poslána k Miru s nákladem paliva, aby se Mir udržel na oběžné dráze. Je možné tomu rozumět tak, že Rusko ještě připraví dvě kosmické lodi k Miru, které pomohou nakormidlovat Mir do Tichého oceánu, až vláda konečně rozhodne o jeho osudu.

Klebanov řekl, že rozhodnutí o držení Miru při životě na oběžné dráze stojí ročně $20 miliónů. To už není moc výhodné a nemá to ani vědeckou perspektivu. Může to vyvolávat lítost, ale je nutné pamatovat na efektivnost a ta velí, že Mir by měl ukončit svůj provoz.

Agentura Energija také upozorňuje na možnost, že se Mir stane neovladatelný a může spadnout nekontrolovatelně do obydlené oblasti, což by vyvolalo nedozírné následky.


(podle CNN1003a z 3.10.2000 připravil PH)