CASSINI POŘÍDILA PRVNÍ SNÍMEK JUPITERU, INŽENÝŘI ODSTRAŇUJÍ PROBLÉM


 

PASADENA, California (AP) -- Kosmická sonda Cassini, která by měla v roce 2004 přiletět k Saturnu, pořídila první snímek obří planety Jupiter. Mezi tím se inženýři snažili vyřešit komunikační problém, který nastal s druhou sondou, kterou Cassini nese na palubě.

Problém se vyskytl s pouzdrem European Space Agency, Huygens, které se má koncem roku 2004 oddělit od Cassini a snést se k povrchu Saturnova měsíce Titan. Tento problém neovlivní primární misi Cassini a její navedení na oběžnou dráhu kolem Saturna.

Zářiový test ukázal, že přijímač nacházející se na palubě Cassini a který dodala ESA nezvládá manipulovat s plným množstvím očekávaných dat, které bude během sestupu vysílat pouzdro Huygens. To by mohlo být překážkou vědcům v úsilí, získat maximální množství informací.

"Problém stále zkoumáme," prohlásil ve čtvrtek Bob Mitchell, Cassini's program manager z NASA's Jet Propulsion Laboratory. "Pouzdro se má od mateřské sondy uvolnit až za čtyři roky, takže času na práci máme dost."

Ve čtvrtek NASA také uvolnila první snímek, který Cassini pořídila z blízkosti planety Jupiter. Černobílý záběr Jupiteru, pořízený ze vzdálenosti více než 80 milionů km ukazuje oblačné pásy planty a vířící Velkou rudou skvrnu, kterou poprvé zaznamenali astronomové v počátcích éry teleskopů před 300 lety.

I když snímek nepřináší o planetě samotné nic nového, potvrzuje, že obrazový systém sondy za $3.4 miliardy pracuje dobře, řekl Mitchell.

Očekává se, že kosmická sonda pošle od Jupiteru celý proud snímků, jakmile se k planetě těsněji přiblíží. Každý ze snímků bude pořízen v rozdílném filtru a jejich kombinace umožní vytvořit barevné obrázky.

"Současná pozice Cassini nám dává možnost udělat první zatěžkávací zkoušky veškerých vědeckých přístrojů, které nese na palubě," řekl Jay Bergstralh, vědecký pracovník Cassini z NASA.

Planetu Jupiter kosmická sonda opustí koncem března 2001. Pracovníci z řídícího střediska očekávají, že do té doby budou mít kolekci snímků, která bude kvalitou soupeřit s těmi, které pořídila sonda Voyager v roce 1979 i když Cassini prolétne od obří planety ve větší vzdálenosti než Voyager.

"My máme lepší, kvalitnější a modernější obrazovou technologii než nesla sonda Voyager," řekl Mitchell. "Než opustíme planetu Jupiter budeme mít velmi efektní záběry."

V záznamovém rekordéru sondy zůstávají uloženy tři globální snímky ze startu sondy. Kolem obří planety obíhá kosmická sonda Galileo. Podobné záznamové zařízení umístěné na její palubě pomáhá k tomu, abychom podobné snímky mohli dostávat k nám na Zemi.

Od roku 1997, prolétla Cassini jednou kolem Země a dvakrát kolem Venuše. Při každém průletu využila gravitace pro zvýšení rychlosti a změny směru pro dlouhou cestu k planetě Saturn. Kolem Jupiteru prolétne v nejtěsnější vzdálenosti 30. prosince. K Saturnu by měla přiletět 1. července 2004.


(podle informací CNN z 9. 10. 2000 přeložil DH)