ČÍNA PLÁNUJE PŘISTÁNÍ NA MĚSÍCI A EXPEDICI K MARSU


BEIJING (AP) -- Čína ve svém nadějném kosmickém programu plánuje prozkoumat Měsíc pro komerční využití přírodních zdrojů a dále doufá, že se zúčastní mezinárodního programu výzkumu planety Mars.

Čína usiluje o kosmický let s lidskou posádkou, která by se měla stát klíčem k zvýšení mezinárodní prestiže a pomoci Číně v boji o hospodářské přežití. "Pokud by Čína od roku 1960 neměla atomovou a vodíkovou bombu a ani by nevypustila vlastní družici, nebyla by ve světě uznávána jako vlivná mocná země," řekl Luan Enjie.

Startem v roce 1970, Číňané zahájili svůj kosmický program, který vyúsťuje v možnost vypuštění vlastní kosmické lodi s lidskou posádkou. Čína doufá, že své kosmonauty pošle na oběžnou dráhu a stane se tak třetím státem na světě (po Rusku a USA), který vlastním prostředkem vypouští na oběžnou dráhu lidskou posádku. Je možné, že k tomu dojde v nejbližší budoucnosti.

Cíl však není pouze mít lidskou posádku vypuštěnou ve vlastním prostředku na oběžnou dráhu, ale také se zapojit do mezinárodního programu výzkumu Marsu a dosáhnout Měsíce. Mluvčí kosmického programu oznámili, že kosmický program především musí poskytovat i krátkodobé praktické hospodářské a vojenské úspěchy. Konstrukce nové generace raket umožní také vypouštění cizích komunikačních družic, což může být přínosem do tržního hospodářství.

Čína nazývá tajný kosmický program letu lidské posádky Project 921, který v posledních letech získává jak zkušenosti z Ruska, tak z dalekého západu. Přesné propozice a velikost tohoto projektu není známa. Je však zřejmé, že čínští kosmonauté byli nedávno posláni na výcvik do Ruska. Alespoň dva kosmonauté z Číny podstoupily kosmický výcvik.


(podle CNN1004a z 4.10.2000 připravil PH)