VYPUŠTĚN KLÍČOVÝ MODUL ISS - ZVEZDA


BAJKONUR, Kazakhastan (CNN) -- Dlouho očekávaný modul Mezinárodní kosmické stanice byl ve středu vypuštěn na oběžnou dráhu a začala dvoutýdenní série manévrů, na jejíž konci by mělo být úspěšné spojení s ISS.

Startu rakety Proton, která servisní modul zvaný Zvezda vynesla na oběžnou dráhu, v Kazachstánské stepi přihlíželi stovky diváků z tuctu ruských a západních leteckých společností.

Na úspěšném startu Zvezdy mělo podíl jak Rusko, tak i Spojené státy. Modul Zvezda obsahující jak přístroje k řízení letu tak např. i odpadní jámu na splašky, bude sloužit jako spojovací element pro další moduly a bude v něm také posádka spát.

V rámci projektu ISS, na kterém se podílí 16 států, bude Rusko i nadále dodávat díly ale už se nestane, že by kvůli finančním problémům v Rusku byly práce na celém projektu zdrženy.

Robert Castle, ředitel letu NASA pro raketoplány a mise ke kosmické stanici prohlásil:"Bez tohoto dílu opravdu nemůžeme pokračovat ve stavbě stanice. Tato část je velmi důležitá, protože nám umožňuje vyslat posádku na stanici a zajišťuje její dlouhodobé přežití."

Podle plánu by se nepilotovaná Zvezda měla automaticky setkat s kosmickou stanicí na oběžné dráze ve výšce 384 km 25. července. První posádka by mohla začít na stanici pobývat od října, prohlásila NASA.

Pokud by se Zvezda nedokázala automaticky připojit k existující infrastruktuře na oběžné dráze, je na Baikonuru připravena dvoučlenná posádka, která poletí do vesmíru a připojení provede ručně, řekl na tiskové konferenci Kuznetsov.

I přes pozdní start má Zvezda některé podstatné vady, které bude nutné opravit až na oběžné dráze. Inženýři NASA prohlásili, že mnoho věcí v servisním modulu neodpovídá jejich specifikacím, jako např. utlumení hluku či mikrometeorický štít. Ten nainstalují astronauté ve volném kosmickém prostoru až za několik let.

V žádném případě však stanice dnes není kompletní. Ještě budou vyrobeny tucty dalších modulů. Očekávané dokončení stavby se uskuteční nejdříve v roce 2005.


(podle informací CNN z 12. 7. 2000 přeložil DH)