KOSMICKÁ STANICE MIR BUDE SLOUŽIT JAKO HOTEL

LONDON (Reuters) - Kosmická stanice Mir, která je ve výšce 200 km nad Zemí by měla sloužit jako hotel. Nejedná se o žádnou fantazii Jamese Bonda. Skupina, která chce komerčně využít Mir hodlá tuto stanici opravit a platit za její využití rentu ve výši $20 milionů. Tato stanice by měla být využívána jako místo pro dovolenou a komerční laboratoř.

"V březnu by se měla k raketoplánu vydat mise, která jej utěsní a uvede do provozu," řekl Jeffrey Manber, prezident společnosti MirCorp, který to oznámil v Londýně. Nepřijde to ovšem levně. Kosmičtí turisté budou muset zaplatit $20 milionů na hlavu k návštěvě tohoto zařízení o velikosti pěti školních autobusů. "Dokonce při první misi budeme mít hosta. Měl by to být ruský herec, který má kosmický výcvik pokud složí příslušný obnos včas," řekl Manber agentuře Reuters.

"Občan výzkumník" bude cestovat na palubě třímístné ruské rakety Sojuz ke stanici, která se přizpůsobí pro pět hostů v daném čase. Hlavou projektu využití Miru je washingtonský milionář Walt Anderson, který do tohoto projektu vkládá kapitál firmy Gold & Appel a internetovský investor Chirinjeev Kathuria, který založil firmu MirCorp.  MirCorp, která vydá $200 miliónu k obnovení stanice, si pronajme Mir od ruské státní agentury RKK Energia.

"Potřebujeme do tohoto projektu vtáhnout také jiné společnosti. Tedy nepůjde jenom o hotel pro bohaté, ale také využití pro farmaceutické účely a jiné," dodal Manber. 14 let stará stanice překonala pětiletou plánovanou životnost, ale její zprovoznění si vyžádá nemalé částky. Mir měl být svržen do Tichého oceánu v tomto roce po opuštění poslední posádky na konci srpna, ale byl zachráněn po Andersonově zaplacení $7 milionů k udržení prázdné stanice na živu. Vše bude jasnější ve vztahu k rozsahu oprav Miru až po misi v březnu 2000.

(podle agentury Reuters z 17.2.2000 připravil PH)