RAKETOPLÁN ODSTARTOVAL NA SETKÁNÍ S KOSMICKOU STANICÍ


 

CAPE CANAVERAL, Florida (CNN) -- V pátek krátce před východem Slunce odstartoval z Floridy raketoplán Atlantis, který se vydal na opravu a navrácení na bezpečnou orbitu k chřadnoucí Mezinárodní kosmickou stanici (International Space Station). Na ISS došlo k výpadku elektrické energie a také každým týdnem stále klesá níže a níže k Zemi.

Koncem dubna se uskutečnily ve třech po sobě následujících dnech pokusy o start raketoplánu, který byl nakonec pro špatné počasí odložen. Mluvčí NASA v 6h12m EDT (12h12m SELČ) páteční start okomentoval jako "přesný a bezvadný."

NASA spěchá provést servis ke kosmické stanici, která potřebuje nové baterie a zvýšit orbitální dráhu. Za týden totiž klesne do atmosféry Země o více než 2.4 km.

Posádka čelí šramotící raketě a špatnému vzduchu

Sedm členů posádky se bude během 10 denní mise plně zaměstnáno. První astronauti navštěvující stanici po téměř roce dovezou více než 1 tunu materiálu potřebného pro další obyvatele sedmipatrové struktury.

Atlantis se s ISS spojil v sobotu, kdy dva členové posádky vystoupili do kosmického prostoru mimo stanici, aby zabezpečili uvolněný americký modul a dokončili instalaci mnohem většího modulu Ruského.

Astronauté z raketoplánu vymění baterie v Ruském modulu Zarja. Když naposledy navštívili stanici, dva ze šesti článků slunečních baterií byly poškozené a stav dalších dvou se zhoršoval.

Během práce na modulu Zarja velitel James Halsell Jr. bude spolu se svou posádkou čelit hluku od smršťujících se přístrojů. Posádka musí také přinést větráky. Vzduch totiž uvnitř dočasného Ruského segmentu je natolik špatný, že poslední dva astronauté, kteří jej navštívili onemocněli.

Atmosféra stanici International Space Station brzdí a stahuje

Posádka v úterý použila raketoplánu k vytažení na vyšší dráhu. Současná dráha ISS je nepatrně nad 320 km. Navíc ztrácí výšku více než je obvyklé, protože zvýšená sluneční činnost atmosférické brždění ještě umocňuje.

Pomocí připojeného Atlantisu se dráha stanice zvýší o více než 32 km. NASA doufá, že tímto krokem ušetří vlastní, omezené, pohonné hmoty na stanici pro další úkoly.

Na jednom z manévrovacích motorků raketoplánu byla během startu zaznamenána anomálie. NASA oznámila, že šlo o okrajový problém, který neovlivní vyzdvižení ISS na vyšší dráhu.

U jeden a půl roku staré stanice ještě nikdy nebyla zvýšena dráha, protože ISS obíhá bez servisního modulu, který má zajišťovat řízení a motorové korekce. Peníze a problémy s raketou v Rusku start modulu zdržely o dva roky.

Start servisního modulu Zvezda je plánován na červenec. Jakmile se modul spojí se stanicí, může raketoplán okamžitě startovat s dalšími díly stanice. První dlouhodobý pobyt posádky na ISS je plánován od konce letošního roku.

 

První let Atlantisu od roku 1997

Současná mise raketoplánu byla plánována tak, že bude následovat po vypuštění servisního modulu. Problém s bateriemi a snižující se výška ISS však donutily NASA misi uskutečnit již nyní.

Původně měl Atlanis startovat 17. dubna, ale série neočekávaných okolností start opozdily. Jednalo se o špatné počasí, technické problémy, malé zranění jednoho člena posádky během tréninku a konečně i série startů nepilotovaných letů raket z Kennedy Space Center.

Mise Atlantisu byla první od roku 1997. Od té doby byl raketoplán vyřazen z letů a NASA instalovala nový interiér kabiny a bylo provedeno více než 100 jiných vylepšení.

"Raketoplán je v neuveřitelně dobrém stavu," prohlásil shuttle launch integration manager Bill Gerstenmaier po startu.

International Space Station patří k nejambicioznějšímu vědeckému projektu všech dob za $60 miliard a podílí se na něm 16 států. Prozatimní napájecí a pohonný modul Zarja měl být vynesen již v listopadu 1998. O několik týdnů později poslaly Spojené státy na oběžnou dráhu modul Unity, do kterého se další následující segmenty připojovaly.

Po dokončení, snad od roku 2005, by se ISS měla rozprostírat do téměř 4000 m2 a měla by se stát jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze.


(podle informací CNN z 19. 5. 2000 přeložil DH)