PADALY Z NEBE ZBYTKY KOMETY?

MADRID, Spain (Reuters) -- již nejméně deset ledových koulí o velikosti melounu spadlo do Španělska. Ještě v pondělí 17. 1. 2000 španělstí vědci tvrdili, že se jedná o zbytky komety a ne lidské exkrementy, jak se nejprve předpokládalo.

Vedoucí vědeckého týmu Enrique Martinez, Higher Council of Scientific Investigation řekl, že první domněnka byla, že ledové koule jsou lidské exkrementy vyhozené z rychle se pohybujícího letadla. "Ledové koule ale nemají typickou barvu a texturu, jakou známe z těchto případů," dodal.

Agentury ve čtvrtek přinesly informaci, o tom, že starší španělská žena tvrdí, že byla zasažena padající ledovou koulí. Je to pravděpodobně první oběť takové události. Tuto zprávu uvedlo ve čtvrtek státní španělské rádio.

Podle informací státního rádia, byla Juana Sanchez Sanchez, 70 let, zasažena velkým, letícím, zmraženým objektem, který ji udeřil do ramene právě v době, kdy šla po ulici v blízkosti svého bydliště v městě Almeria (jižní Španělsko). Minulý týden unikl zranění jen o vlásek muž v Seville. 4 kg ledová koule zasáhla jeho auto.

Asi tucet vzorků vědci nyní podrobují zkouškám, aby určili jejich původ a vyvrátili spekulace o tom, že se jedná o lidské exkrementy vypuštěné z rychle letícího letadla. To, že by se mohlo jednat i o zbytky komety, někteří experti na kosmický výzkum stále vylučují.

Španělské noviny ve čtvrtek uvedly, že nejméně tři zprávy o tajemném dopadu objektů o velikosti fotbalového míče byly vymyšlené - ve dvou případech se jednalo o ledovou kouli z venku a "přisolenou" a další pocházela z ledničky v jedné restaurace.

(podle informací CNN z 20. 1. 2000 přeložil DH)