LÉTO NA SLUNEČNÉM JIHU MARSU

Kosmická sonda Mars Global Surveyor získala tři pohledy na povrch planety Mars v blízkosti jižního pólu. Během únoru mrazy v této oblasti odejdou a odhalí se podložní vrstva povrchu planety.

PASADENA, Kalifornie (CNN) -- Léto na jihu Marsu způsobilo ohřev povrchu, který způsobuje postupné mizení marsovské polární čepičky. Kosmická sonda obíhající rudou planetu zaznamenala dramatickou sezónní změnu na řadě snímků, které byly uvolněny z materiálů NASA.

Každoroční zima, která zmrazí jižní polokouli vytvoří kolem pólu ledové pole většinou složené ze zmrzlého oxidu uhličitého nebo suchého ledu. Jižní polovina Marsu je zahřívána pomalu na jaře a potom léto trvá šest měsíců.
Sezónní změna uvolní led pomocí sublimace přímo do atmosféry, takto popisuje NASA snímky, které pořídila sonda Mars Global Surveyor. Mars Global Surveyor je v současné době na polární dráze, která umožňuje kameře dobrý pohled na sublimaci ledu. Tři snímky dokumentují změny od srpna 1999 do února 2000 v oblasti, která se nachází v blízkosti jižního pólu.

Každý snímek zahrnuje oblast kolem tří kilometrů. Zvlněné hranice na horní části snímků jsou odkryté vrstvy jižního polárního terénu, jak oznámila NASA.

První tmavé skvrny na povrchu, které oznamovaly odmrazovací proces se začaly na povrchu objevovat v srpnu. Větry občas přestěhovaly tmavší materiál napříč povrchem a vytvořily tmavé pruhy. Všechen mráz a pruhy zmizely v průběhu února.

Ať je léto nebo zima, povrchová teplota na Marsu je daleko nižší v porovnání se Zemí. Průměrná povrchová teplota je asi - 55 stupňů Celsia a v zimě může klesnout až na - 130 stupňů Celsia.

Jak jižní pól, tak severní pól na čepičku. Obě čepičky narůstají a ubývají v protilehlých ročních obdobích během marsovského roku, který trvá 687 pozemských dní.

(podle informace CNN z 23.2.2000 připravil PH)