START RAKETY PROTON

Rusko plánuje vypuštění nosné rakety PROTON 12-14 se satelitem Garuda na 19. únor 2000. Dále chce Rusko vypustit další modul ke kosmické stanici na konci července 2000.

ALMATY (Reuters) - Kazachstán oznámil 24.1.2000, že na vzdor předpovědi Moskvy budou v tomto roce vypuštěny rakety Proton 12-14. "Chceme znovu vypustit raketu Proton, ale od vlády jsme ještě nedostali oficiální povolení," oznámil Nurlan Utembayev, zástupce Kazkahstan's National Space Committee. Zastavení vypouštění rakety Proton se odehrálo po poslední řijnové havárii v roce 1999. Jurij Koptev z ruské kosmické agentury oznámil na setkání s novináři, že Start rakety Proton se plánuje na polovinu února 2000. Rusko platí Kazachstánu $115 miliónů ročně za používání raketové základy
Bajkonur, který po rozpadu SSSR zbyl na území dnešního Kazachstánu. Raketa Proton je jednou z nosných raket, která je schopna na oběžnou dráhu kolem Země dopravit těžší náklad, jako například byly kosmické lodi Sojuz nebo Zenit. Proton je jediná nosná raketa, která je schopna na oběžnou dráhu vynášet jednotlivé moduly mezinárodní stanice ISS. Stanice je stavěna ve spolupráci NASA, Rusko, ESA, Kanady a Japonska. Mezinárodní stanice by měla být co nejrychleji dokončena, aby se na ni mohli začít dopravovat mezinárodní posádky.

(podle informace CNN z 24.1.2000 připravil PH)