RECYKLOVANÁ RAKETA VYNESLA DO VESMÍRU JAWsat

VANDENBERG AIR FORCE BASE, California (CNN) -- První raketa, sestavena z dílů, které byly původně určeny pro rakety - nosiče jaderných střel, byla ze základny Vandenberg, Kalifornie, ve středu vypuštěna do vesmíru. Vedle raket Delta, Atlas a Titan, má nyní Amerika novou raketu, kterou si může připsat na seznam úspěšně vypuštěných. Jedná se o Air Force Minotaur rocket, známou z programu Orbital-Suborbital Program (OSP) Space Launch Vehicle. Start rakety se uskutečnil v 22h03m EST (Eastern Standard Time). Asi 10 min. videozáznam startu je na kazetě VHS, systém PAL, k dispozici v redakci EAI.

Raketa, výškou srovnatelná se sedmiposchoďovým panelákem, jež je součástí JAWsatu, využívá z části díly z rozložené střely Minuteman II a z další části díly z komerčních raket.

Podstatné je u takové recyklované rakety snížení ceny. Podle představitelů mise, lze tímto ušetřit minimálně třetinu ceny nosné rakety. Původně by letová cena byla $23 milionů a s recyklovanými díly klesne na $10 milionů.

Do rakety poháněné pevným palivem se vešly čtyři malé satelity a dva vesmírné experimenty, zahrnující téměř tucet vojenských, akademických, soukromých i komerčních zájmů. Po deseti minutách startu bylo dosaženo plánované polární dráhy.

Raketa na palubě nesla unikátní adaptér, umožňující vynést najednou do vesmíru více zařízení. Tento adaptér navrhli studenti spolu s profesionálními pracovníky na kosmickou techniku. Sloužil k tomu, že raketa vynesla na oběžnou dráhu čtyři samostatné satelity.

Jednalo se o satelit hexagonálního tvaru OPAL, vážící pouhých 23 kg, náležící do třídy tzv. picosatelitů. Do této skupiny spadají všechny čtyři satelity, kterými jsou:

The Aerospace Picosatellites – dva mikro elektromechanické systémy, postavené v The Aerospace Corp. of El Segundo v Kalifornii pod kontraktem Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA). Tyto dva satelity budou komunikovat jeden s druhým  a s pozemským řídícím střediskem pomocí MEMS switchů, pracujících v oblasti experimentálních rádiových frekvencí. V budoucnu budou moci celá mračna malých a levných satelitů přenášet z bojiště taktická a kontrolní data.

StenSat: satelitní tanspondér, který postavila skupina radioamatérů z Washingtonu, D.C. Radioamatéři po celém světě budou mít možnost přijímat telemetrii z StenSatu a posílat „ping“ na satelit v době, když bude přelétat nad jejími hlavami. Satelit pracuje v single kanálovém módu „J“ FM hlasového opakovače. Uplink frekvence je 145.84 Mhz a downlink je 436.625 Mhz.  StenSat bude každých 5 sekund vysílat rychlostí 1200 baudů a protokolem AX25 svoji telemetrii a v Morse kódu každé čtyři minuty své ID. Teprve později bude vydán příkaz pro přepnutí StenSatu do módu hlasového repeateru. Do té doby je možné na družici posílat „PING“ pomocí DTMF příkazů  "#7464464" nebo "#7370563".

Artemis –  tři satelity, které postavila skupina studentek – inženýrek z Santa Clara University v Kalifornském Silicon Valley. Jeden z nich bude vysílat v Morseově kódu URL webovské stránky zmiňované skupiny – pojmenované po starodávné Řecké bohyni. Další dva budou sbírat rádiovou energii z blesků – budou pracovat jako dva měřící přístroje síly pole blesků.

Původním záměrem projektu bylo vytvoření cvičné rakety pro studenty Air Force Academy, ale projekt se dále rozvinul a přidalo se k němu několik univerzit, kosmických společností, Air Force Academy, Air Force Research Laboratory a NASA.

K dispozici bylo mnoho součástí likvidované rakety Minuteman. Tato raketa byla k dispozici díky smlouvě mezi Spojenými státy a vznikající Sovětskou unií, týkající se snižování počtu strategických střel. V rámci smlouvy byly demontovány stovky střel Minuteman.

Malé kamery snímaly vypuštění satelitů na oběžnou dráhu. Jednak na Zemi bylo možné sledovat úspěšné oddělení satelitů od nosné rakety a jednak obrázky pomohly v testování automatizované docking techniky. Tyto obrázky byly na Zemi odvysílány až později, během mise. Další dva experimenty byly pevně spojené s adaptérem na JAWsatu.

Téměř tři hodiny po startu nebylo schopné Air Force prohlásit, zda mise proběhla úspěšně, i když všechny data tomu naznačovaly. "Všechno vypadá velmi dobře," řekl mluvčí Air Force Lt. Colleen Lehne. "Systém NORAD později detekoval pět nových objektů na oběžné dráze. Podle těchto dat byl úspěšný start potvrzen."

Pracovníci řídícího střediska plánovali pokračovat ve studiu informací přicházejících ze satelitů a v jejich pozorování po celý večer. Nebyl ale důvod se domnívat, že by bylo něco v nepořádku, řekl Lehne.

Raketa typu Minotaur je schopná vynést na polární dráhu ve výšce 724 km náklad o hmotnosti 340 kg. Většina startů, takových jaký se poprvé uskutečnil ve středu, bude pod nově licencovanou komerční agenturou Federal Aviation
Administration-licensed, také známou jako Space Launch Complex 7 - pracující pod Spaceport Systems International.

První pokus o vypuštění se uskutečnil 14. ledna. Pro technické problémy byl krátce před startem odložen.

(podle informací CNN a SPACE.COM z 27. 1. 2000 přeložil DH)