YUKONSKÝ METEOR BYL ZAZNAMENÁN NA FILMU

Robin Lloyd

Bdělý Kanaďan, který prováděl snímkování zaznamenal přelet meteoru a jeho explozi nad Yukonským územím. Záblesk se vyskytl 18. ledna 2000 v 8:45 a.m. Pacifického standardního času. nad vzdálenou severozápadní oblastí Kanady, řekl Ewald Lemke, 63 letý obchodník s nemovitostmi, který zaslal své snímky na své WWW stránky. Lemke popisuje, že začal pořizovat obrázky vně jeho realitní kanceláře v Atlinu, British Columbia, právě na jihu Yukonské hranice během dvou minut záblesku po kterém se objevila načervenalá stopa.

"Chtěl jsem v kanceláři pracovat na počítači, když se náhle celá místnost rozsvítila," řekl Lemke. "V celé místnosti bylo tak třikrát více světla než jindy. Běžel jsem ven a domníval jsem se, že jde o explozi, ale žádný zvuk jsem neslyšel. Hluk přišel až zanedlouho později," dodává Lemke. Pořizoval jsem fotografie světlé stopy. Poslední snímek v rychlé řadě čtyř byl pořízen 14 minut po první sérii stopy. 18 minut po záblesku Lemke říká, že stopa přesáhla zorné pole, které umožňoval pořídit objektiv přístroje. 45 minut po záblesku byla ještě stopa viditelná pod mrakem. Lemke použil digitální kameru protože má delší možnost záznamu než klasický film.

NASA vyslala 21. ledna 2000 speciální letadlo do dané oblasti, aby pátralo po stopách pevného meteoru. Meteor explodoval ve výšce 25 kilometrů s energií okolo tří kilotun TNT - ozývalo se drnčení domů, smetlo to sněhovou pokrývku střech a byly seismickými přístroji zaznamenán záchvěv.

Detonace způsobila dvě zvuková dunění, sykot nad Aljaškou a severozápadní Kanadou. Rovněž Lemke zaznamenal dunění ze své budovy. Speciální letadlo mělo v atmosféře nad místem výbuchu zaznamenat stopy po tomto kosmickém poslu. Sebrané vzorky budou podrobeny zevrubné analýze a na základě ní bude možno stanovit původ a složení meteoru.

(podle informace CNN z 28.1.2000 připravil PH)