100 000 GALAXIÍ

Robert Roy Britt

Jedná se o snímek s vysokým rozlišením, který zachycuje 100000 vzdálených galaxií, vedle několika hvězd v popředí, které patří do naši Mléčné dráhy.

Většinou dalekohledy najedou transfokátorem na omezenou oblast oblohy a zachytí určitou skutečnost ke studiu, širší pohled na oblohu je často prvním krokem v procesu výzkumu.

Takový pohled byl uvolněn Europen Southern Observatory a obsahuje největší počet galaxií, který byl kdy odhalen na jednom snímku.  Použitím širokoúhlé kamery ESO na La Silla Observatory v Chile výzkumníci získali snímek, který by mohl připomínat akci na sčítání lidu a v praxi hlubokého vesmíru, kde je možné měřit barvu a tvarové variace vzdálených galaxií, hvězdokup a dalších objektů. Vytvořený katalog objektů pomůže dalšímu studiu. Širokoúhlá kamera má citlivý CCD element s 67 miliony pixely, které zaznamenají více než 90 procent všech přicházejících fotonů z poměrně velké části oblohy - ekvivalentně to odpovídá průměru Měsíce, jak je viditelný ze Země. Odborníci ESO oznámili, že původní snímek s vysokým rozlišením, který je kombinací 28 expozic ukazuje 100000 vzdálených galaxií a v popředí se nachází několik hvězd naší Mléčné dráhy.

Odborníci vyslovili domněnku, že jestliže je obloha v každém směru tak hojná na objekty jak je zaznamenáno na tomto snímku, pak je na obloze 15000 milionů galaxií. A toto číslo je určeno pouze se současnou technologií. Pokud budeme uvažovat dál, tak každých 100000 galaxií skrývá více než 100000 milionů hvězd. Stopa světla přecházející přes snímek z leva je stopa satelitu, který se pohyboval skrze zorné pole dalekohledu během expozice. Vědci uvádějí proužek světla jako příklad toho, jak světlo "znečišťuje" astronomická pozorování i v těch "nejtemnějších" pozicích.

Observatoř na La Silla je ve vysoké nadmořské výšce lemována jižním krajem chilské pouště Atacama.

(podle informace CNN z 28.12.1999 připravil PH)