RUSKÁ RAKETA PROTON SE VRÁTÍ DO SLUŽBY V BŘEZNU 2000

Anatoly Zak

Nosná raketa Proton začne opět létat v březnu 2000. Vyšetřovací komise po havárii rakety Proton 27. října 1999 v Kazachstánu vydá oficiální výsledky studie této havárie v prvním týdnu nového roku. Tuto informaci podala Russian Aerospace Agency (RASA).

Podle mluvčího RASA Konstantina Kreidenka se první let rakety Proton dá očekávat na začátku měsíce března 2000. Raketa pravděpodobně ponese užitečné zatížení pro Ruský federální kosmický program. Alespoň tři úspěšné starty musí být provedeny než bude raketa Proton použita na vynesení rozhodující části na oběžnou dráhu pro International Space Station. Jurij Grigoriev, zástupce prezidenta RKK Energia, což je generální dodavatel projektu ISS odhadl, že modul Zvezda nebude moci být dříve vypuštěn než v létě 2000.

Odklad vypuštění modulu Zvezda znamená, že rovněž moduly Zarya a Unity, dvě části ISS, které jsou již na oběžné dráze nebudou moci doplnit své palivo až do příchodu Zvezdy. Ruské nákladní lodi Progres navržené pro dodávání paliva na ISS potřebují k dodávání paliva jako přístaviště právě modul Zvezda.

Dřívější odhad NASA naznačoval, že seskupení Zarya/Unity se udrží spolehlivě na oběžné dráze bez doplnění paliva až do dubna 2000. Grigoriev řekl, že ISS součásti nejsou v nebezpečí, že vstoupí do atmosféry, kde se poruší, ale že mohou být na vyšší dráhu "dostrčeny" raketoplánem. Další mise raketoplánu ke kosmické stanici, STS-101, je podle "jízdního řádu" plánována na 16. březen 2000.

Podle ruských specialistů v řídícím centru by bylo dobré před vypuštěním modulu Zvezda, mít na místě části ISS přenosový satelit Altair. Altair bude satelit vypuštěný na geostacionární dráhu, kde bude provádět spolehlivou komunikaci mezi Zvezdou a zbývající částí ISS. RASA potvrdila, že Altair ja na seznamu užitečného zatížení k vypuštění raketou Proton před vypuštěním modulu Zvezda.

Podle Sergeje Zhiltsova, mluvčího společnosti, která vyrábí raketu Proton, bude první užitečné zatížení vynesené do kosmického prostoru jeden ze dvou komunikačních satelitů Ekran v rámci Ruského federálního programu nebo skupina navigačních satelitů GLONASS. Systém GLONASS je podobný jako system USA Global Positioning System. Garuda, komunikační satelity, jsou také určeny k letu raketou Proton. Nicméně datum jejich vypuštění bude záviset od připravenosti užitečného zatížení pro Ruský federální kosmický program. V současné době RASA a ruské ministerstvo obrany ovládá dva startovací komplexy pro rakety Proton na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Každá organizace má dvě rampy.

(podle informace CNN z 28.12.1999 připravil PH)