KOSMONAUTI PRO MISI K MIRU

MOSCOW (Reuters) -- Dva kosmonauté odletěli z Moskvy na ruský kosmodrom v Bajkonuru v Kazachstánu, kde se připravují na svůj plánovaný start 4. dubna 2000 ke kosmické stanici Mir.

Výlet k Miru měl již několikrát zpoždění pro technické důvody a pro důvody finanční. "Pokud všechno půjde podle plánu, tak by měla mise začít 4. dubna," oznámil službu konající důstojník z řídícího střediska.

Kosmonauté očekávají, že stráví alespoň 45 dní na oběžné dráze, budou muset upravit nepravidelně nakloněnou stanici Mir do náležité polohy, neboť stanice byla prázdná od loňského srpna a původně se předpokládalo, že již svoji činnost skončí.

Stanice Mir doslova unikla hrobníku z lopaty a dostala novou injekci pro život, když zahraniční investor pokryl $20 milióny další poslání.  Nákladní loď Progress M1-1 opatřila pro stanici v minulém měsíci palivo a vodu a obnovila vnitřní atmosférický tlak, který pomalu unikal netěsností stanice.

Velitel mise Sergej Zalyotin a inženýr Alexandr Kalei, kteří mají startovat v kosmické lodi Sujuz byli na Bajkonur doprovázeni dvěma muži, jako záložní posádkou. 14 let starý Mir byl chloubou a pýchou sovětského kosmického programu. Kroky činěné k prodloužení životnosti tak starého Miru znepokojovaly USA, neboť Rusko se má podílet na projektu ISS, kde se částka na realizaci pohybuje kolem $60 miliard.

Rusko staví obytné prostory stanice ISS společně s USA, ESA a Japonskem, které by měly být z Bajkonuru vyneseny na oběžnou dráhu v tomto roce již z dvouletým zpožděním podle plánu.

(podle agentury Reuters z 29.3.2000 připravil PH)