NASA VYPUSTILA KOMUNIKAČNÍ SATELIT NOVÉ GENERACE


(CNN) -- V pátek vypustila NASA na oběžnou dráhu nejmodernější komunikční satelit. Satelit bude zajišťovat důležité komunikační spoje s raketoplány, Mezinárodní kosmickou stanicí, Hubble Space Telescopem a jinými kosmickými sondami.

Kuminikční satelit nese označení Tracking and Data Relay Satellite, známý jako TDRS-8. Je prvním ze tří moderních TDRS satelitů určených k tomu, že nahradí již existující flotilu družic, přes kterou probíhá komunikace mezi sondami a pozemním řídícím centrem od roku 1983.

"Průměrné stáří stávající flotily satelitů je více než 10 let, což znamená, že už přesluhují plánovanou dobou životnosti," řekl Anthony Comberiate, manažér projektu TDRS-8 za $395 milionů.

Původně plánovaný start na čtvrtek vesmírná agentura odložila z důvodu kontroly motorů na nosné raketě Atlas 2A.

Část podobného motoru vykazovala již během testování u výrobce určitou anomálii, řekl mluvčí NASA. Ale raketa, která byla v pátek vypuštěna s cenným TDRS nákladem na palubě byla dokonale překontrolována.

Raketa, vyrobená Lockheed Martin odstartovala krátce před 9 a.m. EDT z Mysu Canaveral na Floridě. Kvůli lodi, nacházející se ve vodách Atlantiku v bezpečnostní zóně byl start o 18 minut pozdržen.

U.S. Air Force oznamovalo lodím na moři upozornění, aby se nepřibližovaly do zóny, nad kterou raketa poletí z důvodu možného selhání a pádu jejích trosek.

Podle plánu NASA se další start nových TDRS satelitů uskuteční v letech 2002 a 2003.


(podle informací CNN z 30. 6. 2000 přeložil DH)