START RAKETY Z MOŘE SELHAL

Sobotní start rakety z moře selhal a komunikační satelit za $100 milionů patrně spadl do Pacifického oceánu. V řídícím středisku ztratili kontakt s Rusko-Ukrajinskou raketou Zenit-3SL několik minut po startu, který se odehrál v 9h49m a.m. z plovoucí startovací rampy, brázdící vody asi 2000 km jihovýchodně od Hawaii.

Satelit vážící 2.7 t byl postaven v Hughes Space and Communications of El Segundo, Calif., pro ICO Global Communications Ltd. of London.

"Tohoto neúspěchu litujeme a pátráme po příčinách," říká mluvčí Sea Launch, Javier Mendoza přímo z Seal Beach, Calif.
Čtyřicet procent Sea Launch vlastní The Boeing Co. Zbytek vlastní Ruská RSC Energia, Ukrajinská KB Yuzhnoye/PO Yuzhmash a Norská Kvaerner Group.

Start rakety z moře, využívající upravenou olejovou plošinu, byl jen třetím pokusem. Analytici očekávají, že selhání startu rakety bude mít vliv i na americké finanční trhy.

"Tento neúspěch ovlivní všechny cenné papíry týkající se satelitů a na všechny společnosti zabývající se starty," prohlásil analytik z Banc of America Securities J. Armand Musey z New York City. "Doufejme, že oficiální představitelé Sea Launch naleznou příčinu selhání a doufejme, že to byla jen nějaká drobnost," řekl Musey.

ICO, která satelit ztratila, plánuje spuštění systému kosmických mobilních telefónů počátkem roku 2002. "Jsme zklamáni, ale ztráta satelitu má pro nás minimální dopad, protože máme ještě dva rezervní," prohlásil mluvčí ICO Joe Tedino z Washingtonu. Tedino dodal, že satelity byly pojištěny.

Během dalších dvou let plánuje ICO vypustit 12 satelitů, ale jen 10 je potřeba k primárnímu splnění cíle. Po období úpadku se ICO vzpamatovala poté, co dostala přímou finanční podporu od U.S. telecommunications.

Další dva starty v uplynulém týdnu však byly úspěšné. Ruská raketa Proton vynesla komunikační satelit z Kazachstánu v sobotu a raketa Orbital Sciences Corp. Taurus v neděli vypustila satelit pro U.S. Department of Energy ze základny Vandenberg Air Force Base, Calif.

(podle informací Florida Today z 13. 3. 2000 přeložil DH)