SATELIT IMAGE ODSTARTOVAL K VÝZKUMU "KOSMICKÉHO POČASÍ"


VANDENBERG AIR FORCE BASE, Calif. (AP) - V sobotu odpoledne úspěšně odstartoval vesmírný satelit NASA za $154 milionů NASA, který je zaměřen na studium interakce slunečního větru se Zemským magnetickým polem.
Raketa Boeing Delta II satelit vynesla na oběžnou dráhu v 12h34m po 56 minutách letu. Oficiální představitelé oznámili, že oddělení satelitu od nosné rakety došlo v plánovaném termínu, bez problémů.

"Je to perfektní," říká James Burch, hlavní investor Image z Southwest Research Institute, San Antonio. "Máme perfektní dráhu. Už jen zapnout některé systémy na satelitu a můžeme získávat data."
Během následujících 40 dnů satelit spustí a začne testovat své přístroje, včetně čtyř 260m dlouhých drátových antén, které ze sondy Image učiní nejdelší umělý objekt ve vesmíru. Sonda bude vypadat jako nebeský trs plevele rotující spinovou rotací kolem vlastní osy.

Image, neboli Imager for Magnetosphere-to-Aural Global Exploration je první satelit určený ke studiu kompletní magnetosféry, což je neviditelné pole sahající tisíce kilometrů za Zemi. Magnetosféra je oblast, kde se odehrává kosmické počasí, podle toho jak interagují částice přilétající od Slunce s magnetickým polem planety Země.

Pro pořizování nejlepších snímků magnetosféry je Image umístěna na vysoce eliptické dráze, jejíž výška se mění v rozsahu od 1000 km do 45 000 km. Jiné satelity mají možnost získat jen momentky této oblasti.
Kosmická sonda nese na palubě šest přístrojů, které mohou snímat strukturu plasmy, či nabitých částic, jak září svým světlem, které je pro lidské oko nepozorovatelné.

(podle Florida Today z 25. 3. 2000 přeložil DH)