ESA VYSLOVILA SOUHLAS S MISÍ ROSETTA

Mise Rosetta evropské kosmické agentury ESA ke kometě Wirtanen je jednou z prestižních vědeckých poslání nového desetiletí 21. století. Tato mise vytvoří velký problém, který souvisí s množstvím přijímaných dat ze sondy, která se bude pohybovat vedle malého, rychle pohybujícího se tělesa téměř 900 miliónů kilometrů od Země.

Aby bylo možno udržovat neustálý kontakt se sondou Rosetta v hlubinách naší sluneční soustavy ESA podepsala s australskou vládou dohodu o stavbě druhého kosmického centra pro přijímání informací a dat ze sondy u protinožců.

Nejnovější ESA 35-m telemetrická anténa bude umístěna v New Norcia asi 140 kilometrů severně od Perthu v západní Austrálii. Soutěž o postavení antény vyhrála firma SED Systems Incorporated from Saskatoon z Kanady. Dalším členem projekčního týmu je Vertex Antennentechnik of Duisburg z Německa a Vertex Antenna Systems Division of Santa Clara, Kalifornie, USA. 630 tun hmotná anténa by měla být provozu schopna na konci roku 2001, víc jak jeden rok před startem mise Rosetta. Po vypuštění v lednu 2003 se tato anténa bude využívat k řízení a přijímání množství dat, které sonda získá během letu a hlavně po příletu ke kometě Wirtanen, s kterou vytvoří "nerozlučnou dvojici" a bude se s ní pohybovat prostorem. Aby toto bylo všechno možné a anténa mohla přijímat data bude potřeba, aby se 120 tunový disk antény natáčel s přesností 0.01 stupně, což je úměrné jedné padesátině průměru Měsíce v úplňku. Anténa bude přijímat signály z Rosetty na frekvenci 2 Ghz (S-pásmo) a 8 GHz (X-pásmo) současně, zatímco její 20 kW vysílač bude pracovat také na obou vlnových pásmech.

Většinu času bude stanice pracovat bez posádky automaticky. Činnost stanice bude monitorována a kontrolována ze stanice v Gnangara/Perth, stanice bude obsazena posádkou během kritických úseků mise, jako například při navedení sondy k malému kometárnímu jádru a ke korekci dráhy, aby sonda byla neustále poblíž komety. Během desetiletého dobrodružství bude nová australská anténa hlavním komunikačním prvkem mezi sondou a řídícím centrem (Mission Control at the European Space
Operations Centre - ESOC) v Darmstadtu v Německu. Nicméně 15-m anténa v Kourou ve Francouzské Guayaně se bude také využívat pro fázi letu v blízkosti Země, hlavně pro kontrolu a NASA Deep Space Network ji bude využívat jako podpůrnou anténu během kritických fází letu. První misí, která bude anténa podporovat je Rosetta, ale i potom bude anténa sloužit jako podpora dalších misí do vzdáleného vesmíru včetně projektu ESA Mars Express orbiter-lander, který bude zařazen pro start v roce 2003. Po dokončení antény v New Norcia se stane tento objekt skvostem v celosvětové síti pozemních stanic pracujících v rámci ESOC. Další ESA pozemské stanice jsou umístěny v Kiruna (Švédsko), Redu (Belgii), Villafranca (Španělsko), Maspalomas (Canary), Islands (Španělsko), Petrh (Austrálie) a Kiruna (Francouzská Guayana).

(podle SPACE.COM z 3. 3. 2000 připravil PH)