NASA HLEDÁ ZBYTKY YUKONSKÉHO METEORITU

Andrew Bridges, Chief Pasadena Correspondent

Agentura NASA vypravila letadlo do oblasti Yukonu, které během jednodenního výletu pátralo po atmosférických zbytcích meteoru, který expolodoval v oblasti severozápadní Kanady.

Vědci na palubě vědeckého letounu ER-2 začali svou výpravu v pátek z Dryden Flight Research Center v Mojavské poušti. K explozi masívního meteoru došlo ve vzdálené oblasti Kanady, ráno, 18. ledna 2000.

Meteor detonoval ve výšce 25 kilometrů s energií rovnající se dvě až tři kilotuny TNT. Otřásl domy, ze střech setřásl sníh a také se podepsal na seismografech místních stanic. NASA uvedla, že explozi doprovázela dvojitá zvuková detonace a zvuk syčení, který slyšeli obyvatelé Aljašky a severozápadní Kanady.

Meteor se během pohybu na obloze v atmosféře vypařil. Měl zelený záblesk a po sobě zanechával žhavou stopu a odporný zápach.

Letecky byly z oblaku zbytků a páry sbírány vzorky meteoru ve výšce 19.5 km pomocí přístroje zvaného Aerosol Particulate Sampler. Zařízení obsahuje dva malé terčíky, vyplněné lepkavým silikonovým olejem, který může lapat částice ve stratosféře, které jsou vystaveny proudu vzduchu letícím letadlem.

Potom byly terčíky hermeticky uloženy a NASA je poslala na analýzu do Johnson Space Centera. Nyní vědci dychtivě očekávají, jaké výsledky přinese studium vzorků, které může mnohé napovědět o původu a složení meteoru.

Ze základny Dryden odstartovalo další letadlo, které vědci mají pro účely takového výzkumu ve vysokých výškách a na své palubě také nese černobílou kameru, pomocí které bude probíhat výzkum oblasti a hledány známky impaktu nebo následky exploze. Na fotografiích vědci v ideálním případě naleznou oblast polámaného lesa nebo i kráter.

(podle informací SPACE.COM z 21. 1. 2000 přeložil DH)