SONDA STARDUST DOKONČILA KRITICKÝ MANÉVR, KTERÝ JI NASMĚRUJE KE KOMETĚ

Andrew Bridges, Chief Pasadena Correspondent

PASADENA, Calif. Kosmická sonda NASA, Stardust, v sobotu úspěšně dokončila kritický manévr v její sedmileté misi, během níž má na Zemi dopravit vzorky komety. Třikrát během nedávné doby byly zapáleny její korekční motory, tak aby se změnil tvar její dráhy.

Letoví inženýři NASA, Jet Propulsion Laboratory, prohlásili, že sonda za $165 milionů v soboru kolem 1h30m EST, zapálila své motory na dobu 33 minut a 36 sekund. To vše během dočasného umístění, kdy nebyla možná komunikace se Zemí.

Tato operace byla poslední ze změn pozice, zvané Deep Space Maneuver, která měla tři části. Cílem těchto změn polohy bylo upravit rychlost kosmické sondy o 170 m/s. Změna byla natolik velká, že ji inženýři rozložili do tří částí. Tyto byly jednotlivě vykonány 18., 20. prosince a 22. ledna.

"Vše proběhlo téměř perfektně," řekl Tom Duxbury, zástupce projektu Stardust a letový ředitel z JPL o posledním manévru.
"Jednalo se o tři po sobě následující zážehy, které proběhly bez problémů a tak jsme všichni rádi."

Inženýři stále potřebují udělat poslední manévr "dočištění", který vykompenzuje extrémně malé chyby od předcházejících Deep Space Maneuver. Tento manévr již ale nevyvolá změny v rychlosti sondy Stardust o více než 1 m za sekundu, řekli inženýři.
Během své mise Stardust prodělá ještě další dva Deep Space Manévru. Oba však budou mnohem menší. Jeden z nich bude proveden těsně u cíle, u komety Wild-2 a druhý během návratů vzorků na Zemi.

"Tyto ale byly řádově větší a mnohem obtížnější," řekl Duxbury.  Ke kometě Wild-2 sonda stardust dorazí 2. ledna 2004. Během setkání by měla poprvé v historii sbírat vzorky kometárního materiálu a roboticky je dopravit zpět na Zemi.
Počínajíc 22. únorem a opět v červenci 2002 bude také sonda sbírat vzorky interstelárního prachu, nacházejícího se ve vesmíru. Kosmická sonda bude lapat miniaturní částice do terčíku kolektoru na desku vyplněnou látkou aerogel, skleněnou pěnou.

"Myšlenka je vytvořit podmínky tak, aby kolektor byl co nejvíce zasažen proudem interstelárních částic," řekl Ken Atkins, the Stardust project manager. Do oblasti Země státu Utah, by se kapsule se vzorky měla na padáku snést někdy v roce 2006.

(podle informací SPACE.COM z 22. 1. 2000 přeložil DH)