RUSKO ODMÍTLO DRUHÉHO KOSMICKÉHO TURISTU


MOSKVA, Rusko (AP) -- Podle oficiální zprávy ruské tiskové agentury ruská kosmická agentura odmítla dalšího kosmického turistu na mezinárodní stanici ISS, kterým se měl stát jihoafrický internetový magnát.

Mark Shuttleworth, 27 let, podstoupil během léta měsíc testů a výcviku v Hvězdném městečku pro výcvik kosmonautů mimo Moskvu. Rodáku z Kapského Města se nepodařilo podepsat kontrakt, aby se stal druhým turistou v kosmickém prostoru, který by následoval kalifornského boháče Dennise Tita, který za svůj výlet do kosmu zaplatil $20 miliónů a pobyl osm dnů na mezinárodní kosmické stanici ISS letos na jaře.

"Veškeré úsilí Shuttlewortha o možnost letu nebyly v souladu s jeho praktickým výcvikem," oznámila ITAR - Tass tisková kancelář, která citovala ředitele Russian Space Agency Jurije Koptěva.

"Nemohli jsme přijmout jeho požadavky na cenu a služby." Koptěv řekl, že Shuttleworth trval na minimálně dvou týdnech pobytu v kosmickém prostoru, namísto osmi až deseti dnů, které mohla akceptovat kosmická agentura. "Tato žádost by narušila letový řád," dodal Koptěv.


(podle agentury AP z 6.10.2001 připravil PH)