PRŮZKUM RANÉHO OBRAZU VESMÍRU SONDOU MAP


 

(CNN) -- NASA se snaží prozkoumat navržené zmapování nejstaršího světla ve vesmíru, které má svůj "domov" milióny kilometrů od Země.Mikrovlnný anizotropní průzkum vytvoří obraz pro vědce, kteří budou moci říci, na základě zbylého záření po teoretickém Velkém třesku, jak to vlastně vypadalo.

"Toto je velký milník pro projekt MAP," řekl Charles Bennett,vedoucí výzkumu v NASA Goddard Space Flight Center v Greenbeltu, Maryland.30. června 2001 byla vypuštěna sonda MAP, která je nyní nazvána podle L2 Lagrangeova bodu. MAP je první sonda, která používá bod L2 jako stálé pozorovací stanoviště.

Tato oblast umožňuje sondě MAP pracovat nezávisle na působení Země, Slunce a Měsíce. MAP bude sbírat pět vlnových oblastí světla. Data bude analyzovat a vytvářet celou mapu oblohy pro jednotlivé vlnové oblasti.

"Co potřebujeme udělat, je vytvořit obraz mikrovlnných emisí z rané oblohy. Od tohoto záměru vytvoření mapy je také nazvána mise MAP," dodává Bennett. První výsledky utvořené hvězdné mapy jsou očekávány v prosinci 2002 nebo na začátku roku 2003. Bennett očekává od MAPu, že pomůže lépe porozumět historii vesmíru i jeho konečnému osudu.


(podle CNN z 3.10.2001 připravil PH)