BUSH PROSAZUJE VÝZKUM MARSU, ALE JINDE SE BUDE ŠKRTAT


 

(CNN) -- Navrhovaný rozpočet NASA na rok 2002 podle amerického presidenta by měl preferovat výzkum Marsu a odsunout dříve plánovanou misi k Plutu. Bushova administrace nabízí $14.5 miliardy pro NASA, což umožní realizovat pouze některé projekty a budou muset proběhnout bolestivé škrty v dalších programech. "Chtěli jsme navýšit prostředky pro výzkum Marsu.

Dostali jsme však návrh, který pokud budeme preferovat výzkum Marsu, bude muset použít prostředky z plánované mise Pluto-Kuiper Express a Solar Probe, které se budou muset odsunout," řekl šéf NASA Daniel Goldin.

Vědci doufali, že se realizuje kosmická sonda, která se dostane k poslední planetě sluneční soustavy v příštím desetiletí a vstoupí do řídké atmosféry Pluta v mrznoucím období, které trvá více než sto let.

Navrhovaný projekt Solar Probe měl být vypuštěn v roce 2007. Jednalo by se o první misi, jejímž posláním by měl být výzkum sluneční koróny a sonda měla proletět sluneční atmosférou.

Rovněž i příspěvek ve výši $25 miliónů na vesmírnou stanici Alpha se stal předmětem dlouhých odkladů. Plánovaný modul Alpha by zvýšil počet členů ubytovaných na stanici ze tří na sedm.

Bushův plán každopádně dává mnoho nezodpovězených otázek o budoucnosti mezinárodní kosmické stanice, která bude potřebovat ve finančním roce 2002 $2 miliardy a tento finanční rok již začíná 1. října 2001. Většina plánovaných dodělávek na stanici bude muset být časově odložena.

Bílý dům totiž plánuje také snížit minimálně o $207 miliónů pracovní rozpočet NASA na výzkum planety Země, který využívá satelitů Země k jejímu výzkumu ve všech oblastech a vědních oborech.


(podle CNN 100401a z 14.4.2001 připravil PH)