RUSOVÉ OZNÁMILI ODKLAD PROJEKTU SLUNEČNÍ PLACHTY

 


MOSKVA, Rusko (AP) -- Americko - ruský experiment, který má demonstrovat možnost použití solární plachetnice v kosmickém prostoru by měl být odložen vzhledem ke špatným testům. Špatná funkce by mohla ohrozit budoucnost celého projektu. Ruská zkušební sonda měla být vypuštěna 26. dubna 2001 pomocí upravené balistické rakety z ruské ponorky v Berentsově moři.

Poslání této zkoušky mělo zjistit jak se zabalená plachta rozvinuje v kosmickém prostoru.Ale vypuštění by mělo být odloženo na začátek června 2001, problémy nebyly však specifikovány, řekl Konstantin Pichkhadze, vedoucí Babakin SpaceResearch Center, mise je stavěna mimo Moskvu.

"Jsme si jisti, že se nic strašného nestalo," řekl Pichkhadze podle ITAR-Tass. "Porucha v systému,který špatně fungoval se vyskytla naštěstí před startem a proto mohl být odložen a nedošlo k velkým ztrátám."Experiment je koordinován z Pasadeny.

Kosmické studio, které se na tomto projektu podílí bylo založeno Annou Druyan, vdovou po zesnulém a astronomu Carl Saganovi a dále se na založení podílel Joe Firmage, který je podnikatel a zároveň sponzor tohoto projektu. Sluneční plachty byly poprvé navrženy v roce 1920. Měly by využívat jemný a stálý tlak částeček, které přichází od Slunce a mohou takto hnát kosmickou loď. Sice se nejedná o velké rychlosti, ale jde o užitečný pohon na velké vzdálenosti.


(podle SNN 130401b z 14.4.2001 připravil PH)