ZNEŠKODNĚNÍ STANICE MIR JE OPOŽDĚNO


 

MOSKVA, Rusko -- Ruská oficiální zpráva informovala o odložení zneškodnění kosmické stanice Mir na polovinu března tohoto roku. 15 let stará stanice bude navedena dolů mezi 13. a 18. březnem 2001, řekl Sergej Gorbunov, hlavní mluvčí ruské kosmické agentury (Russian Aerospace Agency). Tuto zprávu oznámila tisková kancelář ITAR-Tass.

Původní předpoklad byl ten, že k dopadu na hladinu oceánu dojde kolem 6. března 2001. Odborníci ale předpověděli, že atmosférické podmínky během pozdější doby budou příznivější pro vzplanutí kosmické stanice po vstupu do atmosféry Země.

Moskva poměrně zdráhavě rozhodla v minulém roce o konečném řešení existence stanice Mir, která v posledních letech zavdala příčinu k spekulaci o bezpečnosti existence této stanice. Od svého vypuštění 20. února v roce 1986 stanici navštívilo více než 100 kosmonautů a zahraničních astronautů.

Po vstupu do astmosféry převážná část stanice shoří a ohořelé zbytky by měly přistát v Tichém oceánu v blízkosti 47 stupně jižní šířky a 140 stupně západní délky, zhruba asi na půl cesty mezi Novým Zélandem a státem Chile v Jižní Americe. Podle úřední zprávy po shoření části stanice v atmosféře Země se pozůstatek o předpokládané hmotnosti 700 kg ponoří do vln oceánu půl hodiny po vstupu do atmosféry z oběžné dráhy.


(podle informace ruské agentury Tass z 15.2.2001 připravil PH)