TEST KOSMICKÉ PLACHTENICE PŘIPRAVEN


 

PASADENA, California (AP) -- Americko-ruská skupina připravuje na duben vypustit testovací kosmickou plachetnici, která k pohonu nepoužívá vítr, ale mírný tlak záření od Slunce.

Vědci doufají, že 30-minutový suborbitální testovací let ukáže, že miniaturní balíček s plachtou může být ve vesmíru rozbalen. Tento test bude krokem k říjnové misi, jejímž cílem bude vypustit ještě větší verzi plachetnice a poprvé v historii na oběžnou dráhu kolem Země.

"Předchozí sonda tohoto typu letěla úspěšně 12 sekund. Jestliže budeme moci letět 12 sekund, ale 12 minut, 12 dnů nebo 12 týdnů, bude to obrovský úspěch," prohlásil Louis Friedman, manažér projektu Cosmos 1 výkonný ředitel kosmické skupiny The Planetary Society.

Obě mise budou využívat předělané mezikontinentální balistické střely, které budou startovat z ruské jaderné ponorky v Barentsově moři - málo používané, ale relativně levné řešení, jež umožní snížit náklady na projekt jen na $4 milióny.

Logo mise navrhne Cosmos Studio, vědecko-zábavní společností, kterou založila Ann Druyanová, vdova po nedávno zesnulém Carlu Saganovi a také Joe Firmage, Silicon Valley, která občas investuje do projektů UFO.

Sluneční plachetnice poprvé navržena v roce 1920, využívá k pohybu tlak slunečního záření. Podobně jako u námořní plachetnice není u kosmické varianty nutné, aby loď měla na palubě drahé vlastní palivo.

Americké a Evropské vesmírné společnosti a nejméně jedna soukromá společnost doufají, že budoucí mise tuto technologii budou opravdu využívat.

Dubnový test ověří rozvinutí dvoulisté konstrukce ve tvaru květu z mylar - polyesterového filmu o tlouštce asi jedné pětiny sáčku do odpadkového koše. Na konci krátkého letu se plachetnice zase vrátí zpět do zemské atmosféry.

Na orbitální let plánovaný koncem tohoto roku, je připravena osmilistá konstrukce. Nafukovací trysky materiál plachty z úložného kanystru rozvinou a tím se stane pevným a dostane požadovaný tvar. Každý z trojúhelníkových listů může být natočen a použit pro řízení kosmické sondy, podobně jako je tomu u plachet námořní plachetnice. "Cílem tohoto letu je uskutečnit první let na sluneční pohon," říká Friedman. "Sonda nebude plnit žádné aplikace a výzkum, prvořadý úkol je poprvé demonstrovat použití této technologie."

Kosmická sonda se bude pomalu po spirále vzdalovat od Země. Sondu o hmotnosti asi 44 kg, která ponese dvě kamery a několik přístrojů bude na noční obloze možné pozorovat jako světelný bod, jasný asi jako Měsíc v úplňku.


(podle informací CNN z 15. 3. 2001 přeložil DH)