KVANTOVÉ ZMRAZENÍ UKAZUJE, JAK CHLADNÉ HVĚZDY DRŽÍ POHROMADĚ


 

(CNN) -- Vědci, kteří experimentují ze zmrazenými atomy téměř na absolutní nulu jsou svědci neznámých kvantových efektů hmoty. Tento experiment může vést k rozšíření našich znalostí o hvězdách, stejně jako naší schopnosti se k nim dostat.

Vědci z Rice University s využitím laseru snížili teplotu směsi dvou typu lithiových atomů na jednu čtvrtinu miliontinu stupně nad absolutní nulu.

Jedna skupina částic atomů se během ochlazování smrštila a druhá stabilizovala. Podle vědců, takové kvantové podmínky simulují stejné procesy, které udržují husté chladné hvězdy od hranice úplného kolapsu před jejich vlastní silnou gravitací.

"Nejedná se jen o rozšíření našich znalostí o základních zákonech přírody, ale také formulujeme základní zákony pro vývoj hodně vzdálených technologií pro navigaci v dalekém vesmíru," říká Kathie Olsen z NASA, který založil projekt.

Fermiho tlak, nazvaný podle nositele Nobelovy ceny za fyziku Enrico Fermim, vystupuje v teoretickém mechanismu jako stabilizátor bílých trpaslíků a neutronových hvězd, které po vyčerpání vlastního paliva zůstávají chladné.

Úspěšné pozorování Fermiho tlaku v laboratoři může vést k vědeckému pokroku v mnoha odvětvích, od přesnosti atomových hodin až k digitální komunikaci a navigaci v dalekém kosmickém prostoru, dodávají vědci.

Vedoucí projektu Randal Hullet spolu se svými kolegy doufají, že chladný plyn v budoucnu vytvoří nový typ supratekutiny, v níž se atomy budou moci pohybovat bez tření. Podle experimentátorů jejich výzkumy "dávají jasné experimentální svědectví o kvantové degeneraci", stavu látky, v němž se atomy chovají jako vlny. Materiál byl publikován v březnovém vydání (30) časopisu Science.


(podle informací CNN z 15. 3. 2001 přeložil DH)