INFORMACE O ZÁNIKU JASNÉ KOMETY


(CNN) -- Astronomové měli možnost vidět kometu LINEAR, která se rozbila uvnitř sluneční soustavy. Nyní astronomové řadou zařízení zkoumají velkolepou smrt komety.

"Byli jsme svědkem vzácného jevu, kdy se kometa rozpadne," řekl Hal Weaver, který pozoroval kometu pomocí HST.

Vědci nikdy před tím neviděli takové "rozlámání" kometárního jádra až v minulém letním období, kdy se kometa LINEAR rozdělila na více než deset částí blížících se ke Slunci, které se dostaly do nejlepšího pohledu pro pozemské pozorovatele.

Pradávné kusy ledu a skal, které sahají do rané sluneční soustavy, tvořící komety jsou stavebními prvky planet. Na základě svědectví o "smrti" (rozpadu) jedné z nich, chtějí vědci odhalit tajemství vzniku sluneční soustavy.

"Nás velmi zajímá z čeho jsou planety vytvořeny a rovněž nás zajímá vyčíslit z čeho jsou komety složeny," řekl Weaver, který spolu s ostatními vědci uveřejnil svoje studie LINEAR v květnu v časopise Science.

O kometě LINEAR jsou známy následující fakta: Kometa LINEAR má jádro o velikosti zhruba 44 km, doba rotace je do 12 hodin, odhad hmotnosti před rozpadem je asi přes 300 miliard kg, kometa byla objevena v září 1999 v rámci projektu Lincoln Near Earth Asteroid Research (LINEAR), kometa se rozpadla v červenci 2000 přibližně 105 miliónů kilometrů od Země. Astronomové zjistili, že jádro bylo před rozpadem složeno z obvyklých komponent meteorického materiálu.

Jinými slovy šlo většinou o materiál připomínající špinavou sněhovou kouli, která při přiblížení ke Slunci postupně vlivem sublimace ledu odhalovala "skalnaté" jádro. Detailní pohled pomůže odborníkům získat potřebná data, ale zároveň otvírá prostor pro mnoho otázek. Kometa LINEAR se rozpadla zhruba do 16 částí, což koresponduje s teorií, která předpokládá, že jádro není složeno z kompaktního materiálu, ale skládá se z jednotlivých úlomků zmrzlých do celistvého tvaru.

Velké množství materiálu se po rozpadu odpařilo, takže odhad hmotnosti rozpadené komety je asi 3 miliardy kg. Komety jsou sestaveny z materiálu, který se může při přiblížení ke Slunci rozpadnout. Není to pevný materiál, a proto je velmi náchylný k rozpadu. Hlavně to souvisí se zvýšením teploty, která způsobí rozpad kometárního tělesa složeného ze zmrzlých komponent plynného a materiálního charakteru.

Odborníci soudí, že k rozpadu komety přispěla i rychlá rotace komety. Jiní odborníci hovoří o možnosti srážky s malou planetkou, která mohla oslabit soudržnost materiálu komety. Je zřejmé, podle názorů odborníků, že kometa LINEAR se dostala do vnitřních oblastí sluneční soustavy z Oortova oblaku.


(podle cnn1705a z 17.5.2001 připravil PH)