PLÁN KOSMICKÉHO PROJEKTU MARS ODYSSEY

 


(CNN) -- Podle posledních informací z NASA bude radiační detektor na sondě k Marsu, který byl narušen během nedávného pokusu, pravděpodobně nefunkční.Pozorování ze sondy Mars Odyssey by mohlo být pro lidské bádání o rudé planetě velmi užitečné.

Automatický robot za $300 miliónů by měl podle jízdního řádu začít obíhat kolem Marsu na konci října. Inženýři, kteří bdí nad misí zastavili marťanský radiační experiment potom,když detektor neodpovídal během komunikace s kosmickou lodí v týdnu před 20.srpnem 2001.

Po letových kontrolách, kdy se vědci snažili resetovat zařízení ovládající detektor se odborníci ještě pokusí zachránit detektor na sondě Odyssey, která by měla přiletět k Marsu 23. října 2001.

"Omezili jsme informace o povaze problému s radiačním experimentem. Výzkumný tým bude snažit odhalit chybu, která způsobila přerušení komunikace," vydal příkaz správce mise David Spencer.Mars Odyssey dosáhne Marsu v říjnu a zdá se, že ostatní přístroje na palubě sondy budou pracovat na oběžné dráze dobře, včetně gama spektrometru,vizuální kamery a obrazového systému pracujícímu v infračerveném oboru.

Tuto prognózu proklamují vědci z JPL.V červnu příkazem z řídícího centra se na sondě Odyssey oživil gama spektrometr vymazáním dat, která se mohla v zařízení objevit během meziplanetárního letu.

Sonda byla vypuštěna v dubnu, urazila navíc 18.5 mil. kilometrů, před závěrečnou cestou 460 mil. kilometrů. 1.7 tunová loď by měla pátrat mineralogickém důkazu přítomnosti vody na Marsu, měřit míru radiace kolem planety.Odyssey bude první sondou, která navštíví Mars od doby zmizení dvou sondNASA, které zmizely v blízkosti povrchu na konci roku 1999.


(podle cnn2108 z 22.8.2001 připravil PH)