SLUNEČNÍ PLACHTA BUDE LETAT ZNOVU


 

(CNN) -- Privátní kosmická společnost zamýšlí vyslat sluneční plachtu na oběžnou dráhu navzdory nezdaru s prototypem, který se zkoušel minulý měsíc. Projekt by měl stát $ 4 milióny. Ruská ponorka poslala malou verzi Cosmos 1 pro suborbitální test 20.července. Ale kosmická loď se neoddělila od rakety a tudíž nemohlo dojít k rozvinutí dvou slunečních listů.

Nicméně Planetary Society bude postupovat v souladu s plány k vypuštění osmi listové verze sluneční plachty na oběžnou dráhu na začátku roku 2002. Jako předchozí pokus bude použita upravená mezikontinentální balistická střela vypuštěná z ruské ponorky v oblasti Barentsova moře. Nezdar červencového pokusu byl způsoben nedostatečným tahem třetího stupně rakety, oznámila ruská strana.

"Tato chyba neměla nic společného s placeným nákladem nebo sluneční plachtou kosmické, ale byl to vzácný problém v naší raketě," řekl Vjačeslav Danyelkin z Makeev Rocket Design Bureau.

Před nehodou Volnas letěla 146krát bez problému.Odborníci pracovali léta na rozvoji slunečních plachet, které by mohly poslat sondy mnohem rychleji a dál než nynější pohonné systémy.

Revoluční technologie spoléhá na velmi nízkou hmotnost, na super odrazný materiál,velkou plochu, která může využít "tlaku" slunečního větru. Cosmos I orbiter by mohl demonstrovat technologii, která může pracovat, poznamenal Louis Friedman, prezident Planetary Society. Odborníci NASA pracují na podobném projektu a doufají, že vypustí sluneční plachtu v tomto desetiletí.

Podle NASA by sluneční plachta mohla cestovat 5 krát rychleji než většina vzdálených sond. Jestliže jedna z plachet bude vypuštěna v roce 2010 za 8 let dohoní sondu Voyager I, navzdory tomu, že startovala daleko později než Voyager I. Voyager I startoval v roce 1977 a blíží se k hranici sluneční soustavy. Cosmos I je projekt Planetary Society, mezinárodní kosmické společnosti.


(podle CNN2308b z 23.8.2001 připravil PH)