NÁVŠTĚVA PLANETEK, PÁTRÁNÍ PO PLANETÁCH MIMO SLUNEČNÍ SOUSTAVU

(Koncepce Keplerovy orbitální observatoře)

(CNN) - NASA vybrala v tomto týdnu dva projekty do nedaleké budoucnosti,první se týká návštěvy dvou největších asteroidů ve sluneční soustavě a druhý se týká skenování vesmíru se záměrem pátrání po planetách podobných naší Zemi. Sonda Dawn bude studovat Ceres a Vestu, což jsou gigantické "balvany" v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.

Kosmická observatoř Kepler bude zkoumat desítky tisíc hvězd ve vesmíru za účelem pátrání po planetách.Obě zařízení budou podle předpokladu NASA vypuštěny již v roce 2006. Každý projekt podle očekávání bude stát asi $300 miliónů.

"Dawn a Kepler jsou přesně ty projekty, kterými NASA po vypuštění pomůže vědcům při odpovědích na různé vědecké otázky," řekl Ed Weiler, zástupce ředitele NASA. Ceres a Vesta jsou planetky, u kterých bude možné kosmickou misí přesně určit jejich velikost. Ceres je složen z minerálů obsahujících vodu a je starší, má starší povrch možná se slabou atmosférou .Třetí největší asteroid je nejjasnější se suchým povrchem, který byl přetvářen lávovými výtoky.

Kolize s jinými asteroidy produkují hojné trosky,včetně množství meteoritů znovunalezených na Zemi. Vzdor rozdílnosti obou asteroidů, blízké setkání s nimi pomůže vědcům rozlousknout otázky týkající se raného dětství naší sluneční soustavy.

Kosmická mise Dawn bude používat "revoluční" iontové pohoné jednotky pro devítiletou pouť, která bude završena u stokilometrových asteroidů. Keplerův kosmický dalekohled bude pátrat po jiných světech mimo naší sluneční soustavu. Astronomové identifikovali přes deset tzv. exoplanet, ale pouze nepřímou metodou na základě gravitačních poruch jejich mateřských hvězd. Tato metoda limituje pátrání na planety, které jsou srovnatelné nebo větší jak Jupiter a Saturn.

V kontrastu s tím by měl Kepler hlídat asi 100000 hvězd a soustředit se na periodické zeslabování světla, když planety přecházejí před kotoučem mateřské hvězdy v zorném paprsku dalekohledu. Observatoř by mohla takto identifikovat dráhu a velikost asi 500 planet porovnatelných s velikostí Země. Projekt Dawn a Kepler byly vybrány z 26 návrhů NASA Discovery program, což je série úsporných misí ke studiu sluneční soustavy a prostor mimo ni. První Discovery mise byla sonda NEAR-Shoemaker, která přistála na asteroidu Eros v únoru 2001 a obíhala kolem asteroidu asi jeden rok.

(podle CNN2312 z 23.12.2001 připravil PH)