INDIE PLÁNUJE VYPUŠTĚNÍ DALŠÍ DRUŽICE


 

BANGALORE, Indie (Reuters) -- Indie plánuje vypuštění další rakety na příští rok. Tedy v příštím roce by měla Indie vypustit další družici. Stalo se tak po úspěšném vypuštění 1,54 kg družice 18.4.2001. Indie spojila malý klub národů schopných vypustit samostatnou družici.

"Vypuštění družice mělo 100 procentní úspěch," řekl K. Kasturirangan, vedoucí Indian Space Research Organization (ISRO) na tiskové konferenci. Další družice by měla být vypuštěna v druhé polovině příštího roku a měla by nést užitečné zatížení 1,75 až 1,8 kg a následující třetí pokusná družice by měla nést již 2 kg nákladu.

Tím by se Indie definitivně zařadila do mezinárodního kosmického programu.Úspěšný dubnový start GSLV-D1 následoval po neúspěšném pokusu z 28. Března 2001, kdy v poslední minutě před startem byla zjištěna závada.

Experimentální družice GSLV-D1 sice nedosáhla plánované výška 1000 km, ale splnila svůj základní úkol, tj. byla vynesena mimo zemi do kosmického prostoru.Indie se tedy začlenila mezi USA, Japonsko, Čínu, Rusko a ESA, státy a organizace, které mohou vypustit vlastní umělou družici Země a komunikovat s ní.


(podle CNN2404 z 24.4.2001 připravil PH)