NASA PŘIPRAVUJE SRÁŽKU SONDY S KOMETOU


(CNN) -- Robotická kosmická sonda bude vypuštěna k sebevražednému poslání,aby se srazila s kometou, jak oznámila NASA. Deep Impact Mission také udělá velkou jámu do komety Tempel 1 - jámu o velikosti fotbalového hřiště.

Kosmická sonda je 3.3 metru dlouhá, 1.7 metru široká, 2.3 metru vysoká a váží asi 350 kilogramů. Měla by byt vypuštěna v lednu 2004 a kometu by měla dostihnout v červenci 2005. Narazí do komety s rychlostí asi 36000 km za hodinu.

Odborníci doufají, že při srážce se uvolní velké množství materiálu z komety ukrytého pod jejím povrchem, což pomůže vědcům získat informace o vnitřním složení komet. Sonda bude zaznamenávat svůj vlastní zánik. Ponese na palubě kameru a infračervený spektrometr, který se oddělí od sondy před havárií a bude studovat ledové trosky a odkrytý materiál.

Kometa Tempel 1 byla objevena v roce 1867. Kolem Slunce obíhá po dráze s periodou pět let a tudíž patří mezi komety, které navštěvují okolí Slunce velmi často.

Deep Impact mission bude stát $279 miliónů. Jedná se o jeden ze sedmi NASA Discovery Program mission: tři mise jsou hotovy, jedna probíhá a další dvě se mají teprve konat, z nichž jedna je právě Deep Impact mission.

V roce 1997 proběhl projekt z programu Discovery s názvem Mars Pathfinder lander. Tento projekt dopravil úspěšně na povrch Marsu vozítko Sojourner a pořídil stovky kvalitních snímků povrchu této planety.

Sonda Near Earth Asteroid Rendezvous (NEAR) se dostala na oběžnou dráhu kolem asteroidu Eros a 12. února 2001 na něm úspěšně přistála.

Lunar Prospector orbiter mapoval měsíční povrch a zjišťoval možnosti výskytu vody na našem přirozeném souputníkovi. Poslání této mise bylo dokončeno v červenci 1999.

Stardust mise shromažďovala vzorky kometárního prachu a vrátila je na Zemi,byla vypuštěna v únoru 1999 a letěla ke kometě Wild 2.

Genesis mise by měla být zahájena 30. července 2001 vypuštěním stejnojmenné sondy, která by shromažďovala vzorky slunečního větru a posléze tyto vzorky by měla vrátit na Zemi.

Comet Nucleus Tour (CONTOUR) je mise, která má proletět kolem tří komet a tato mise má být zahájena v červnu 2002.


(podle cnn2505 z 25.5.2001 připravil PH)