METEOR MOHL BÝT PŘÍČINOU ZNEPOKOJENÍ IZRAELSKÉHO PILOTA

Meteor pravděpodobně způsobil záblesk, který vylekal izraelského pilota právě letícího nad ukrajinským územím. Ukrajinské oficiální zdroje vydaly v sobotu prohlášení, že se nejednalo o řízenou střelu.

Pilot společnosti El Al ohlásil, že během letu na trase Tel Aviv – Moskva spatřil řízenou střelu vypuštěnou ze země nad střední Ukrajinou. Izraelské oficiální zdroje potvrdily, že raketa explodovala několik mil od letadla.

Podle zpravodajských agentur ITAR-tass a Interfax, piloti dalších dvou letadel, kteří v tu dobu právě letěli nad Dnipropetrovskou oblastí, oznámili, že viděli velkou modrou kouli, která by mohla být explozí rakety.

Tato událost je na Ukrajině velmi citlivým problémem, neboť v říjnu zbloudilá střela ukrajinských vojenských sil omylem sestřelila ruské letadlo, na jehož palubě tragicky zahynulo 78 lidí, většinou se jednalo o  přistěhovalce do Izraele.

Ukrajinské ministerstvo obrany v sobotu vydalo prohlášení, v němž dementovalo možnost, že by v danou noc nad územím Ukrajiny byla vypuštěna jakákoli řízená střela a že pilot byl zřejmě svědkem průniku meteoru do zemské atmosféry.

Oficiální představitelé ukrajinské vesmírné agentury potvrdili, že meteor mohl být skutečně pravým viníkem této události.

„Posádka letadla, jež spatřila nad ukrajinským územím 4. července záblesk připomínající explozi rakety, byla svědkem jevu neznámého původu, který v žádném případě nemá souvislost s ukrajinskými ozbrojenými silami“, komentovalo tento případ ukrajinské ministerstvo obrany. Rovněž prohlásilo, že byla provedena inspekce skladů střel s dlouhým dosahem a nic nechybí.

Ukrajinský prezident Leonid Kuchma v pátek prohlásil, že se na území Ukrajiny od říjnové havárie nekonala žádná raketová cvičení.

Izraelské oficiální zdroje se celou situací zabývaly zejména proto, že ve stejný den byli egyptským přistěhovalcem na letišti v Los Angeles u přepážky společnosti El Al zastřeleni dva lidé.

(podle CCNet 79/2002 z 8. 7. 2002 přeložila GO)