JAPONSKÝ PRŮZKUM MARSU BYL NARUŠEN SLUNEČNÍM VZPLANUTÍM

TOKYO (AP) -- Valná část komunikace s japonskou kosmickou sondou, která letí směrem k Marsu byla přerušena díky velké sluneční erupci. Tuto informaci oznámil vládní zmocněnec. Jeden z Nozomi kosmických komunikačních systémů byl podle všeho odrovnán při vzplanutí sluneční energie 21. dubna, řekl Yoshihisa Nemoto z ministerstva školství, které dohlíží na japonský kosmický program. Sluneční erupce často narušují rádiové spojení na Zemi.

Nemoto řekl, že bude trvat asi šest měsíců, než se podaří tento problém zvládnout. Počítačové řídící systémy na sondě jsou neporušeny což dovoluje inženýrům na Zemi spravit komunikační systém na sondě.

Sonda Nozomi za 88 miliónů dolarů byla vypuštěna v severozápadní prefektuře Kagoshima 4. června 1998 k průzkumu atmosférických změn a topografie planety Mars, právě tak, jako k měření slunečního větru.

Vzdor narušení komunikace se sondou, Nemoto se domnívá, že  ostatní systémy sondy pracují normálně a že sonda může pokračovat k oběžné dráze kolem Marsu,kam by měla dorazit v březnu 2004.

(podle CNN2505 z 25.5.2005 připravil PH)