SETKÁNÍ SONDY STARDUST S PLANETKOU ANNEFRANK

Kosmická sonda Stardust úspěšně dokončila přelet planetky Annefrank 2. listopadu 2002 v ranních hodinách. Tento přelet se stal příležitostí pro  nácvik postupů, které sonda použije 2. ledna 2004, kdy se setká se svým hlavním cílem, kometou Wild 2.

Asteroid Annefrank je asi 4 kilometry velký. Stardust minul planetku ze vzdálenosti 3300 kilometrů ve 4:50 světového času. Rádiové signály, obdržené o 30 minut později přes anténu v komplexu NASA Deep Space Network v Austrálii, potvrdily nepoškozenost sondy po přeletu, řekl Thomas Duxbury, ředitel projektu Stardust u NASA Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně v Kalifornii.

Stardust sledoval planetku po dobu 30 minut rychlostí letu asi 7 kilometrů za sekundu. I když nebyl předvídán žádný prach poblíž asteroidu, prachové přístroje sondy (odsavač prachu z Univerzity of Chicago a spektrometr prachových částic z Německa) byly spuštěny. Stejným způsobem budou použity i při kontaktu s kometou Wild 2.

Snímky a informace z fáze přeletu byly odeslány ze sondy minulý týden. Vědci a inženýři údaje nyní analyzují, aby maximalizovali pravděpodobnost úspěchu při setkání s kometou Wild 2.

Stardust přinese vzorky prachových částic komety na Zemi v roce 2006. Tyto vzorky by mohly odpovědět na zásadní otázky o původu sluneční soustavy. Hlavním výzkumníkem této mise je profesor Donald Brownlee, astronom na University of Washington v Seattlu.

Společnost Lockheed Martin Astronautics z Denveru ve státě Colorado, sestavila a řídí sondu Stardust. Doplňující informace získáte na adrese: http://stardust.jpl.nasa.gov.

(podle informací JPL z 2. 11. 2002 přeložil F. Vašíček)