ZABIL DINOSAURY ROJ KOMET?

V roce 1991, jako v moderních vědeckých "detektivkách", geologové identifikovali dokonalé pohřebiště v 180 kilometrů širokém kráteru na Yucatanském poloostrově. Nyní je znám jako Chicxulub.

Tato "jizva" v povrchu země byla vytvořena dopadem 10 kilometrového asteroidu nebo jádra komety před 65milióny let, který podnítil vznik přílivové vlny, celosvětové požární bouře a také pevninské otřesy. Až se planeta vrátila opět do normálních podmínek dinosauři a většina tehdy žijících živočichů tuto katastrofu nepřežila.

Tato situace vytvořila podmínky pro rozvoj savců, kteří později ovládli Zemi. Dnešní nové studie ukazují, že Chicxulub nemohl být ojedinělou událostí. Spíše se zdá, že dinosauři byli obětí jednoho až dvou impaktů (je možné také, že jich bylo více).

Simon P. Kelley (Open University, United Kingdom) a Eugen Gurov (National Academy of Ukraine) zkoumali věky pohřbený 24 km široký kráter na Ukrajině známý jako Boltysh. V roce 1993 vědci zjistili, že tento impaktní kráter by měl být asi 73 miliónů let starý.

Izotopickými experimenty Kelley a Gurov zjistili, že stáří kráteru je 65.2 ± 0.6 miliónů let.  U kráteru Chixculub je stáří, na základě podobných experimentů,  65.5 ± 0.6miliónů lét. Nabízí se otázka, zda tyto krátery spolu nemají souvislost s ohledem na událost, která způsobila vyhynutí veleještěrů. Je tedy možné, že zhruba před 65 milióny let byla Země bombardována více tělesy.

(podle Sky and Telescope News Bulletin z 13.9.2002 připravil PH)