MARSOVSKÁ PŮDA OBSAHUJE ZELEŇ

(CNN) -- Nové zkoumání dat marsovské mise z roku 1997 zjistilo, že povrch obsahuje chlorofyl. Tento objev podporuje naději na objev života na Marsu. Chlorofyl je látka, kterou používají jak rostliny, tak řasy k přeměně slunečního světla v potravu.

Tuto látku obsahují téměř všechny fotosyntetické organismy na planetě Zemi a tato látka je charakteristická svoji zelenou barvou. NASA se na základě výše uvedeného zjištění spojí s vědci, kteří se zabývají životem na Zemi a bude se snažit tuto okolnost vysvětlit.

Na výše uvedenou okolnost přítomnosti chlorofylu na Marsu upozornili Carole Stoker a PascalAshwanden (NASA), kteří zkoumali data ze sondy Pathfinder.

Pár odborníků provedl spektrální analýzu fotografií z Pathfinderu, aby identifikoval chemikálie v sousedství sondy, která přistála na Marsu v oblasti Ares Vallisv červenci 1997. Studium zjistilo šest potenciálně žhavých míst s přítomností chlorofylu. "Dva případy se vyskytly v malé oblasti v blízkosti sondy," dodali výše jmenovaní odborníci.

(podle spa0504 z 4.4.2002 připravil PH)