HRA KOČKY S MYŠÍ

První asteroid objevený na téměř stejné oběžné dráze kolem Slunce jako Země, se nejtěsněji přiblížil k naší planetě začátkem tohoto  měsíce a znovu  se přiblíží až za 95 let .Kosmické těleso, mající průměr asi 60 metrů, se chová jako myš škádlící kočku.

Asteroid, pojmenovaný 2002 AA29, zanechává stopu připomínající tvar podkovy a střídavě vede nebo následuje Zemi okolo Slunce. „Do jisté míry, Země a tento asteroid jsou jako dvě závodní auta na kruhové trati“, říká Dr. Paul Chodas, který objevil neobvyklý pohyb objektu. „Asteroid byl na nepatrně pomalejší dráze vně Země, a naše planeta jím byla doháněna,“ dodává.

8. ledna 2003, malinké těleso dosáhlo minimální vzdálenosti (přibližně 5,9 kilometrů) od Země. Když se tato dvě tělesa, k sobě přiblížila, spojením účinků gravitace Země a Slunce byl asteroid vystrčen do rychlejší vnitřní dráhy Země, a dostal se dopředu.

Podle mezinárodního týmu astronomů, včetně výzkumníků z NASA JPL v Pasadeně, se za 95 let asteroid znovu přiblíží k Zemi z druhé strany. Vzájemné působení  gravitace Země a Slunce bude potom posunovat asteroid zpátky do pomalejší vnější stopy, a vzor se bude opakovat. Pozorovateli, pohybujícímu se se Zemí, se asteroid jeví tak, jakoby vykresloval stopu podkovy.

Není možné, aby tento asteroid zasáhl Zemi, protože zemská přitažlivost zadržuje jeho periodické  posuvy, drží ho v odstupu a nikdy se nedostanou k sobě příliš blízko.

Výpočty ukazují, že za asi 600 let může asteroid začít kroužit kolem Země jako malinký, vzdálený kvazi-měsíc.  Bude se jevit tak, že obíhá Zemi, ale ve skutečnosti bude příliš daleko na to, aby byl považován za pravý satelit naší planety. Výpočty rovněž naznačují, že kosmické těleso bude obíhat Zemi jako kvazi-satelit po dobu asi 40-ti let předtím než znovu začne svou zvláštní oběžnou dráhu ve tvaru podkovy.

(podle informací NASA 03-001 z 2. 1. 2003 přeložil FV)