SONDA SOHO SLEDOVALA KOMETU C/1996 B2 (HYAKUTAKE) U SLUNCE



Don Savage, Headquarters, Washington, DC
Jim Sahli, Goddard Space Flight Center, Greenbelt, MD
Janice Schultz. Naval Research Laboratory, Washington, DC


NASA, European Space Agency (ESA) a Naval Research Laboratory (NRL) uvolnily informaci o ziskani nebyvaleho obrazku, ktery predstavuje kometu Hyakutake v case tesneho priblizeni ke Slunci.

Pozorovani byla provadena behem 29. dubna az 6. kvetna 1996 za pomoci zarizeni NRL - Large Angle Spectrometric Coronograph (LASCO), ktere je umisteno na slunecni observatori-kosmicke sonde SOHO. Kometa, u niz je odhadnuta orbitalni perioda na 10 000 let, byla v dosahu Slunce ve vzdalenosti 20 milionu mil, kde byla zachycena na obrazcich oproti pozadi milion stupnu horke atmosfere Slunce, korone.

"Takova pozorovani vyzaduji specialni zarizeni v kosmickem prostoru k potlaceni zareni Slunce a moznosti odhalit kometu a jeji ohony," rika Dr. Guenter Brueckner, NRL hlavni vyzkumnik projektu LASCO. Rozptylene slunecni svetlo v zemske atmosfere zabranuje dobremu pohledu pozemskych dalekohledu na kometu v obdobi perihelu, kdy kometa prochazela kolem Slunce.

Kdyz kometa vstupuje do vnejsi atmosfery Slunce zacina reagovat se slunecnim prostredim a muze byt uzita jako sonda slunecni koronou. LASCO obrazky ukazuji hlavu komety a tri jasne viditelne samostatne ohony, ktere se chovaji tak, jako by s nimi kometa Hyakutake mavala kolem Slunce. Tyto ohony jsou vytvoreny z rozdilneho materialu, ktery reaguje ruzne s prostredim korony. Tezke castice nasleduji kometu na jeji draze bez zmeny smeru vlivem pusobeni vnejsi sily, zatimco jasne prachove castecky jsou rozptyleny podel cesty kolem Slunce a ridi se intenzivni slunecni radiaci. Nakonec atomarni castice jsou odpuzovany od komety slunecnim vetrem, pravdepodobne se smerem magnetickych silocar slunecni korony. U kometarnich ohonu by mohla byt jasne viditelna jejich relativni zmena smeru po sedmi dnech pozorovaciho obdobi vlivem slunecniho pusobeni.

Kometa Hyakutake se po sve draze vrati zpet do Oortova oblaku, obrovske zasobarny miliard komet, ktery je situovan ve vzdalenosti 1.4 svetelneho roku od slunecni soustavy.

Projekt LASCO take sledoval koronalni material, horky plyn, ktery se vypuzuje a urychluje podel magnetickych silocar do meziplanetarniho prostoru. Silna reakce mezi takovym slunecnim rychle se pohybujicim mrakem a casti kometarnich ohonu se ocekavala, kdyz Hyakutake prechazela rovinou rovniku Slunce. Kometa byla v te dobe v poli pozorovani zarizeni

LASCO, ale vedci budou mit dalsi prilezitost kometu sledovat, kdyz se Hyakutake objevi opet po pruchodu kolem Slunce a bude pozdeji viditelna na jizni obloze obycejnymi dalekohledy. Odbornici ocekavaji, ze se dovime vice o ohonech komety a okolni slunecni korone detailni analyzou techto snimku.

LASCO je spolecnym projektem nasledujicich organizaci: NRL, Max Planck Institut fur Aeronomie (Nemecko), Laboratoire d'Astronomie Spatiale (Francie) a School of Physics and Space Research na univerzite v Birminghamu (Velka Britanie). SOHO je mezinarodni projekt ESA a NASA.

Vice informaci muzete ziskat na strance LASCO Comet Hyakutake na WWW na adrese: http://lasco-www.nrl.navy.mil/b2-1996.html.