DVOJICE INFRACERVENYCH DALEKOHLEDU ZACALA CELOOBLOHOVOU PREHLIDKU


Donald Savage, Headquarters, Washington, DC
Jane Platt, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, CA

Dvojice novych dalekohledu zacala tri a pul letou prehlidku oblohy v blizke infracervene oblasti spektra. Dalekohledy budou sledovat celou oblohu s cilem nalezt interstelarni prachova mracna v nasi Galaxii.

Projekt nazyvany 2MASS (Two-Micron All-Sky Survey) vznikl na Massachusettske univerzite, Amherst, MA, a pouziva dva 1.3-m dalekohledy. Jeden se nachazi na pozorovatelne Smithsonian Astrophysical Observatory, ktera je na vrcholku Mount Hopkins, blizko Tucsonu, AZ a druhy pracuje na National Optical Astronomy Observatories site v Cerro Tololo, Chile.

"Projekt Manager R. Stiening, rika "Hvezdne katalogy, ktere vznikly pred 100 lety jsou stale pro astronomy uzitecne. Predpokladame, ze tato nova, siroce updateovana prehlidka bude slouzit nejmene dalsich 100 let."

"Predbezna pozorovani projektu 2MASS jiz naznacuji, ze budou objeveny nove infracervene zdroje," dodava Program Manager Dr. M. Klein z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, CA. "Nektere z nich budou cilem detailniho studia budoucich vesmirnych observatori, jako napr. Advanced X-Ray Facility (AXAF), Space Infrared Telescope Facility a Next Generation Space Telescope."

Cilem vyzkumu bude katalog obsahujici milion galaxii a 300 milionu hvezd z nasi galaxie spolu s kvasary (coz jsou silne, extremne jasne zdroje v radiove oblasti) a galaxiemi s cernymi derami, uzasnymi objekty s gravitaci tak silnou, ze ani svetelny paprsek nemuze uniknout.

2MASS bude pozorovat mnoho znamych asteroidu a mozna i nektere komety. Bude jedinecne citlivy k exotickym objektum jako jsou hnedi trpaslici, kteri nemaji dostatek hmoty k tomu, aby se mohly zapalit termonuklearni reakce. Dalekohledy jsou vybaveny detektory v blizke infracervene oblasti spektra, ktere poskytuji nejvice informaci o chladnych hvezdach v Galaxii, stejne jako nova data o detailech galakticke struktury. Blizke infracervene zareni je na vlnovych delkach tri az ctyci krat delsich nez viditelne svetlo a astronomum umoznuje "videt skrz" clony interstelarniho prachu v Galaxii.

Stiening vysvetluje, "Zapadajici Slunce na Zemi se nam zda cervenejsi, protoze pouze cervene paprsky mohou pronikat prachem v nasi atmosfere. Infracervene pozorovani nam dava moznost proniknout prachovymi mracny v nasi galaxii a jinych galaxii a proto nam poskytuje mnohem cistsi pohled do okolnich smeru."

Prehlidka 2MASS bude merit presne pozice infracervene jasnych hvezd a galaxii. Spolu s doplnkovymi pozemskymi prehlidkami rudych posuvu budou 2MASS extragalakticka data rekonstruovana do trirozmerne podoby a poskytnou nam predstavu o velkoskalovych strukturach lokalniho vesmiru. Technologie, ktera tuto prehlidku umoznila realizovat je ve velkoformatovych infracervenych detektorech. Tato technologie byla vyvinuta na U.S. Department of Defense a NASA, kde byla dale adaptovana pro astronomicke ucely obrovskym zvysenim citlivosti. Predpoklada se, ze nova prehlidka bude asi 25000 krat citlivejsi nez predchazejici, provadena temer pred triceti lety na California Institute of Technology, Pasadena, CA. 2MASS pouziva stejny typ detektoru, jaky byl vyvinut pro Near Infrared Camera a Multi Object Spectrometer na Kosmickem dalekohledu.

Dr. M. Skrutskie, profesor fyziky a astronomie na Massachusettske univerzite, ktery je soucasne vedoucim pracovni skupiny, ktera bude hodnotit vedecka data, rika: "Pozorovaci cas na vetsine dalekohledu je pridelovan pro ruzne vedecke programy, pouzivajici ruzne vhodne pristroje. Dalekohledy 2MASS budou zcela vyhrazeny pro mapovani oblohy pomoci jednoho pristroje - tribarevne infracervene kamery." Dr. Skrutskie take navrhl a vymyslel infracervene kamery, ktere jsou pripojeny k paru dalekohledu.

Data z pristroju budou zpracovany v JPL Infrared Processing a Analysis Center v Caltechu. Kazdou noc centrum zpracuje 60 GB dat, coz je vice nez objem dat, ktery ziskala v roce 1983 druzice Infrared Astronomy Satellite (IRAS).

Prehlidka 2MASS je projektem NASA Office of Space Science, the National Science Foundation, the U.S. Naval Observatory a the University of Massachusetts. Vedeni zajistuje JPL z NASA Office of Space Science, Washington, DC. Dalsi informace a obrazky o projektu 2MASS ziskate na WWW: http://www.ipac.caltech.edu/2mass/.