NASA LETOS ČTYŘICETILETÁ

Ray Castillo, Headquarters, Washington, DC

"Skutečnost, že bylo umožněno, aby vznikla organizace pro bádání v oboru létání i mimo atmosféru Země se dnes ukazuje jako prozřetelnost sama. Proto také Národní úřad pro letectví a kosmonautiku letos slaví 40 let svého trvání, neboť byl založen 1. října 1958," řekl administrátor Daniel Goldin, jako úvod svého vystoupení 1. října odpoledne při slavnostním setkání v ústředí NASA. NASA toto slavnostní setkání přenášela pomocí televize.

Jako demonstrace nových trendů v NASA bude 25. října 1998 vypuštění mise Deep Space 1, kde bude poprvé použito iontových motorů při práci v kosmickém prostoru. Další akcí, která se dá spojit s oslavou čtyřicetin NASA, bude start senátora Johna Glena (prvního amerického kosmonauta) na palubě raketoplánu při misi STS-95 29. října 1998. V listopadu a prosinci budou z Bajkonuru v Kazachstánu a z Kennedy Space Center na Floridě vypuštěny první komponenty mezinárodní kosmické stanice (International Space Station), což bude začátek nové éry dlouhodobého průzkumu vesmíru v dějinách lidstva.

NASA se bude vracet k Marsu vypuštěním Climate Orbiteru v prosinci 1998 a Mars Polar Landeru v lednu 1999. Další vývoj NASA je také směřován do vývoje nových technologií souvisejících s programem X-33 a X-34. Letové zkoušky budou prováděny v polovině roku 1999.

Kořeny vzniku NASA sahají až do období 20. let našeho století. V té době ve Spojených státech vznikl při kongresu poradní výbor pro otázky letectví NACA (National Advisory Committee for Aeronautics). Po druhé světové válce se NACA začala orientovat na výzkum raketové techniky. V roce 1955 bylo v USA oznámeno, že v rámci Mezinárodního geofyzikálního roku vypustí první geofyzikální družici. Tato snaha však nebyla korunována úspěchem, když 6. prosince 1957 raketa Vanguard havarovala. Zde se projevilo to, že snahy o raketový výzkum byly roztříštěné na mnoho organizací. Muselo tedy dojít k centralizaci raketového výzkumu. Stalo se tak v jarních měsících 1958, kdy byl schválen zákon o letectví a kosmickém prostoru a následně na to byla 1. října 1958 zřízena vládní organizace NASA (National Aeronautic and Space Administration), v překladu to je Národní úřad pro letectví a vesmír. Prvním vedoucím se stal Keith Glenn. Byla vytvořena raketová základna na Cape Canaveral. Po smrti prezidenta Kennedyho toto středisko NASA bylo pojmenováno na Kennedy Space Center.

Generální ředitelství NASA sídlí ve Washingtonu D.C. poblíž National Air and Space Museum. V čele NASA stojí ředitel (administrator) s týmem jeho zástupců. Pod jeho vedením pracuje "associate administrators", což jsou vedoucí jednotlivých odborů - Kosmické lety, Kosmický výzkum, Letecká a kosmická technika, Kosmické aplikace atd. V čele NASA se zatím vystřídalo osm ředitelů. Současný ředitel Daniel Goldin je ve funkci od dubna 1992. Administrace v NASA je maximálně omezena na rozdíl od jiných amerických organizací. Většina úkolů je plněna formou kontraktů s renomovanými firmami (Boeing, Lockheed Martin, Rockwell International, McDonnell Douglas atd.).

Mezi hlavní úspěhy NASA bezesporu patří pilotovaný let k Měsíci Apollo. V současnosti je pozornost věnována Marsu a projektu STS. Mezi největší nezdary NASA patří dvě havárie, při kterých bohužel zahynuli i lidé, jedná je o požár v pilotní kabině Apollo při zkouškách na Zemi a o výbuch raketoplánu Challenger, kde zahynulo sedm kosmonautů.

(podle ralace NASA 98-174 z 30.9.1998 upravil PH)