NASA VYHLAŠUJE SOUTĚŽ NA JMÉNO RTG OBSERVATOŘE

Dave Drachlis, Marshall Space Flight Center, Huntsville, AL

Wallace Tucker, AXAF Science Center, Smithsonian Astrophysical Observatory,

Donald Savage, Headquarters, Washington, DC

NASA hledá pojmenování pro nové astrofyzikální rtg zařízení, které má být podle plánu vypuštěno 3. prosince 1998 z paluby raketoplánu Columbia. Toto zařízení je již v pořadí třetí velká NASA observatoř po HST a Compton Gamma Ray Observatory. Tato observatoř bude umístěna na oběžné dráze kolem Země, kde bude sledovat vesmír v rtg oboru.

Dr. Alan Bunner, ředitel NASA programu pro strukturu a vývoj vesmíru hovořil 18. dubna na národním setkání astronomů v Las Vegas o nové rtg observatoři i o hledání jména pro její označení.

Název by mohl obsahovat jméno nežijící osoby, místa, nebo historický, mytologický, či fiktivní název objektu.

Cena za vybraný název bude obsahovat pozvání na start raketoplánu s novou observatoří do NASA Kennedy Space Center v Cape Caneveral. Bude uděleno deset cen a z těchto deseti pojmenování bude vybráno jedno.

Pravidla soutěže v elektronické podobě naleznete na adrese: http://asc.harvard.edu/contest.html

Návrhy na názvy můžete posílat na adresu: AXAF Contest, AXAF Science Center, Office of Education and Public Outreach, 60 Garden Street, MS 83, Cambridge, MA 02138. Poštovní zásilky zasílané na výše uvedenou adresu nesmí mít starší poštovní razítko než 30. června 1998.

Kosmická observatoř je nyní testována v Redondo Beach, délka observatoře je 1125 cm. Jedná se o největší rtg observatoř doposud vyrobenou, její snímky budou mít deset krát větší rozlišení než předchozí rtg dalekohledy. Toto rozlišení se dá přirovnat tomu, že bychom s tímto dalekohledem mohli číst noviny na vzdálenost asi 800 m.

(podle relace NASA 98-63 z 16.4.1998 připravil PH)