LUNAR PROSPECTOR ODSTARTOVAL

NEW YORK 7.ledna (CTK) - S více než 24hodinovým zpožděním 7.ledna z mysu Canaveral na Floridě vzlétla raketa Athena II (LMLV-2) s družicí Lunar Prospector. Po 57 minutách letu se sonda úspěšně odpojila od nosné rakety a vydala se na cestu k Měsíci, na jehož oběžnou dráhu má dorazit za 4,5 dne po startu.

Start rakety vyrobené firmou Lockheed Martin Astronautics se uskutečnil až 7.1. v 03:28 SEČ (v úterý 21:28 místního času) kvůli problémům s pozemním radarem, který sleduje raketu po vzletu.

Prospector je první americkou misí týkající se výhradně Měsíce po 25 letech, kdy skončil program Apollo. Družice bude kroužit kolem Měsíce ve vzdálenosti nejprve 100 a poté jen deseti kilometrů od jeho povrchu. Bude pátrat po vodě, přírodních plynech a minerálech, které by mohly být případně k užitku pozdějším pozemským kolonistům. Má poprvé přesně zmapovat celý povrch Měsíce, jehož 25 procent dosud lidé neviděli.

Již před lety vojenský výzkum naznačil, že by na Měsici mohla být voda, ale mnoho vědců tomu nevěří. Očekává se tedy s napětím, že Lunar Prospector potvrdí nebo vyvrátí loňské sdělení americké armády, že podle údajů z vojenského satelitu Clementine nejspíš existuje na dosud neprobádaných pólech Měsíce led.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozradil, že na palubě družice, která již nemá v plánu návrat na Zemi, je malé množství ostatků jednoho ze zakladatelů planetárního výzkumu Eugena Shoemakera.

Mise Prospectoru, která potrvá 1,5 roku a skončí pádem sondy na krátery zvrásněný povrch Měsíce, je poměrně laciná - 65 milionů dolarů. Cena je mírná hlavně ve srovnání s dřívějšími nákladnými misemi raket Apollo s astronauty na palubě. Družice Prospector v hodnotě 63 milionů dolarů je nejlevnějším a nejjednodušším přístrojem, jaký kdy NASA využila.

Sonda je vybavena anténami a malými solárními deskami. Zařízení o váze 300 kilogramů, z nichž nejvíc připadá na palivo, má na palubě počítač, ale řízeno bude ze Země.

Výzkum Měsíce pomocí sond začal v roce 1959 vypuštěním sovětské družice Luna, po které se k Měsíci vzápětí vydala americká sonda Pioneer-4.