LUNAR PROSPECTOR NA OBĚŽNÉ DRÁZE KOLEM MĚSÍCE

MOUNTAIN VIEW, California (CNN) - Kosmická sonda Lunar Prospector úspěšně provedla první tři manévry, pomocí kterých se měla dostat na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Oficiální představitelé to oznámili v neděli.

K Měsíci se tak dostala malá, nepilotovaná kosmická sonda poprvé od doby kdy astronauté mise Apollo 17 v r. 1972 našeho nejbližšího souseda opustili, řekl B. Carter, mluvčí řídícího střediska v NASA Ames Research Center.

"Jsme velmi vzrušeni. Naše kosmická sonda sama věděla jak letět," říká ředitel mise S. Hubbard. "Vědecký kolektiv je ohromen. Vše kolem této mise vypadá zcela jasné." Lunar Prospector startoval minulé úterý. Čeká ho roční mise, během které bude skenovat Měsíc a vyhledávat minerály a možnou vodu, která by jednoho dne mohla být použita lidskými kolonizátory.

Očekává se, že po dvou dalších manévrech se v úterý kosmická sonda dostane hladce na konečnou dráhu ve výšce asi 100 km nad povrchem Měsíce. Lunar Prospector nemá na palubě kamery. Je vybaven pěti přístroji určenými k mapování složení měsíčního povrchu.

Nejzajímavější výsledky vědci očekávají, že mise přinese z výzkumu samotných pólů Měsíce. Pomocí neutronového spektrometru bude Lunar Prospector hledat vodík a známky vody. Vědci se domnívají, že právě v polárních kráterech se nachází zmrzlá voda, protože jsou neustále ve stínu. Domněnku podpořily také radarová data, které v roce 1994 poslal americký vojenský satelit Clementine. Existence vody ve formě ledu na povrchu Měsíce může být právě pro lidskou kolonizaci tohoto tělesa nesmírně užitečné. Její složky například můžeme separovat pro další použití jako raketové palivo.

S cenou 63 milionů USD je Lunar Prospector skromným nástupcem multimiliardového projektu Apollo, v rámci něhož se v letech 1969 - 1972 na povrch Měsíce dostalo 12 mužů. Začátkem roku 1970 NASA kvůli škrtům v rozpočtu upustila od dalšího Měsíce. Americká vesmírná agentura se soustředila na stavbu raketoplánu a vypouštění nepilotovaných sond k Marsu a vnějším planetám.

Po 384000 km a 4.5 dnech letu od Země Lunar Prospector začal kroužit kolem Měsíce. Připravuje se skenování povrchového složení, detekce magnetického pole a mapování gravitačních anomálií na vnější krustě tělesa.