LETECKÁ OBSERVATOŘ SOFIA

Laura Lewis, NASA Ames Research Center, Moffett Field, CA,
Edna DeVore, USRA/SOFIA Public Affairs

Projekční tým NASA Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA) dosáhl velkého milníku směrem k dokončení největší letecké observatoře. Francouzští inženýři překonfigurovali 2.7-m primární zrcadlo teleskopu tak, aby splňovalo přísné podmínky na hmotnost a stabilitu při namontování do speciálně upraveného letadla Boeing 747SP, který se může pohybovat ve výšce nad 12500 metrů.

"Jedná se o největší zrcadlo dalekohledu s nejmenší hmotností," řekl vedoucí odborník projektu SOFIA Eric Becklin z Universities Space Research Association. "Byly zde definitivně vyřešeny technické problémy kolem zrcadla, zrcadlo prošlo zkouškou a může být použito."

Při pečlivém procesu snižování hmotnosti zrcadla bylo požadováno odstranění 3600 kilogramů nadváhy SOFIA primárního zrcadla. Během skoro 18 měsíčního procesu byla hmotnost zrcadla redukována o 80% z 4500 kilogramů na 880 kilogramů. Při zlehčování zrcadla se používalo velmi přesné frézy.

Firma Schott Glasswerke Mainz, Německo odlila holé zrcadlo. Inženýři francouzské společnosti REOSC nyní zahájili leštění povrchu tohoto zrcadla. Tato fáze zabere přibližně jeden rok. Firma REOSC vyrobila primární zrcadla pro European Southern Observatory Very Large Telescope (VLT) a mezinárodní projekt Gemini.

SOFIA zrcadlo bude mít ohniskový poměr f:1.28. Celý systém dalekohledu bude Cassegrain s Nasmythovým ohniskem o ohniskovém poměru f:19.6. V prvé řadě tento dalekohled bude fungovat v infračervené oblasti a submilimetrové oblasti od 0.8 do 1600 mikrometrů, ale bude možné ho využit i ve vizuální oblasti. Celá montáž podle očekávání má mít hmotnost 20000 kilogramů.

Existuje mezinárodní dohoda mezi USA a Německem ve které je firma German Aerospace Center (DLR) odpovědna za plány a konstrukci SOFIA dalekohledu. Na základě toho bude moci Německo využívat 20% SOFIA pozorovacího času pro svou vědeckou obec. Projekt SOFIA s 2.7 metrovým dalekohledem je další generací NASA letecké observatoře, která nahradí, právě se dostávající do výslužby, Kuiper Airborne Observatory, která má dalekohled o průměru 0.9 metru. Očekává se, že tato letecká observatoř bude provozu schopná v roce 2002. Z výšky nad 12000 metrů budou moci astronomové získat více než 99% infračerveného záření, které je v nižších výškách pohlcováno vodní parou.

SOFIA bude znamenat přínos při studiu černých děr, vývoje galaxií, chemického složení mezihvězdných plynných mračen, komplexního složení organických molekul ve vesmíru a zjišťování nových soustav kolem hvězd. Více informací o projektu SOFIA můžete získat na elektronické adrese: http://sofia.arc.nasa.gov

(podle relace 99-65 z 2.11.1999 připravil PH)