NASA VYBÍRÁ PŘÍSTROJE A VĚDECKÉ TÝMY PRO DALŠÍ GENERACI KOSMICKÉHO DALEKOHLEDU

Donald Savage, Headquarters, Washington

NASA vybrala tým vedený University of Arizona, Tucson k zajištění první infačervené kamery pro blízkou infračervenou oblast pro Next Generation SpaceTelescope (NGST), který bude pokračovatelem teleskopu HST. Tento nový kosmický teleskop má být zařazen k vypuštění v roce 2010, prvotním úkolem nového teleskopu má být průzkum vzdálených oblastí vesmíru, který je důležitý k posouzení rané historie vesmíru, kdy se začaly tvořit první hvězdy a galaxie po Velkém třesku.

K dosažení tohoto cíle bude NGST potřebovat mnohem více světla, než které shromažďoval HST, to souvisí s potřebností mnohem většího primárního zrcadla. Primární zrcadlo u NGST by mělo mít průměr asi 6 metrů, tj. bylo by asi 2.5krát větší než u HST, který bude odstaven v roce 2010 po 20 létech "tvrdé" služby v kosmickém prostoru.

Vedle velkého primárního zrcadla, jako sběrače světla, bude NGST také potřebovat kameru pro blízkou infračervenou oblast, která bude detekovat záření od extrémně vzdálených a slabých objektů. NGST bude studovat infračervenou emisi od objektů, které se formovaly, když byl vesmír starý v rozmezí od miliónu do několika miliard let.

NGST teleskop bude schopen pozorovat objekty 400 krát slabší než mohou v současné době  velké pozemské dalekohledy nebo současná generace kosmických infračervených teleskopů. Sluneční clona velikosti tenisového kurtu bude pomáhat odstraňovat žár Slunce, což je nezbytné, neboť tento žár "znečišťuje" okolní prostředí. Dalekohled by měl být postaven "průmyslovým" týmem, který NASA vybere na konci tohoto léta. Prvotní tým pro realizaci infra kamery zahrnuje členy z University of Arizona; Lockheed-Martin Advanced Technology Center, Palo Alto, Calif.;      EMS Technologie Ottawa, Kanada; COMDEV, Ltd., Cambridge.

Calý tým povede Marcia Rieke z University of Arizona. Kromě výběru hlavní obrazové kamery NASA vybrala část mezinárodního týmu, který bude konstruovat zařízení pro střední infračervenou oblast.

Členové tohoto týmu jsou: Dr. Margaret Meixnerová z University of Illinois, Urbana - Champaign a Dr. George Rieke, University of Arizona.          

Tito odborníci budou spolupracovat s inženýry z NASAJPL, které vede Dr. Gene Serabyn a s agenturou ESA. Cílem je rozšířit obzor budoucího kosmického dalekohledu o vzdálenější infračervenou oblast.

To umožní NGST teleskopu studovat hvězdy, které se formují uvnitř hustých mraků mezihvězdného prachu, který bránil pohledu HST. NASA také vybrala vědecký tým, který bude pracovním týmem obsluhujícím nový kosmický dalekohled NGST. Tato skupina bude připravovat vědecký program během vývoje teleskopu.

Do tohoto týmu se dostali: Dr. Heidi Hammel, SpaceScience Institute, Ridgefield, Conn.; Dr. Simon Lilly, ETH - Hoenggerberg, Zurich, Švýcarsko; Dr. Jonathan Lunine, Lunar and Planetary Laboratory, Tucson, Ariz.; Dr. Mark McCaughrean, Potsdam, Německo; Dr. Massimo Stiavelli, Space Telescope Science Institute, Baltimore a Dr. Rogier Windhorst, Arizona State University, Tempe. NGST v NASA řídí Goddard Space Flight Center,Greenbelt, Md.  Bližší informace o NGST je možno získat na adrese: http://ngst.gsfc.nasa.gov/.

(podle relace 02-109 z 10.6.2002 připravil PH)